10 działań antykryzysowych dla firm objętych restrykcjami sanitarnymi

15 listopada 2020
10 działań antykryzysowych dla firm objętych restrykcjami sanitarnymi
W pierwszym tygodniu listopada polski rząd ogłosił, że konieczna jest dalsza pomoc dla firm dotkniętych drugą falą koronawirusa. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Sprawdź, czy repertuar nowych propozycji państwowych z 7 listopada pomoże ci przetrwać jesień i dotrwać z nadzieją na wiosenne przebudzenie.
  • Dofinansowanie
  • Polityka drugiej szansy
  • Przedłużenie
  • Umorzenie
  • Pożyczka

Priorytetem dla rządzących okazała się ochrona miejsc pracy Polaków, szczególnie w firmach, które zostały objęte restrykcjami sanitarnymi (np. gastronomia, siłownie, placówki kultury). Lista działań antykryzysowych, które na oficjalnej stronie gov.pl zostały określone mianem “ratunku dla firm” zawiera 10 punktów i skupia się głównie na kontynuacji zapisów z poprzedniej tarczy. Według zapewnień ustawodawcy dotychczasowe działania pomocowe rządu dla przedsiębiorców pozwoliły utrzymać 5 mln miejsc pracy.

Dofinansowanie

Na pierwszym miejscu znalazło się dofinansowanie kosztów stałych dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (w skrócie MŚP). Dla przedsiębiorców przewidziano subwencję w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Będzie przyznawana w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, a warunkiem jej uzyskania będzie udokumentowany spadek przychodów o 30% w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku (tj. 2019).

Subwencjami rządowymi zostaną objęte także miejsca pracy w firmach, w których wprowadzono restrykcje sanitarne. Oznacza to, że nadal można liczyć na postojowe i obniżony wymiar czasu pracy.

Dodatkowo, jeśli przedsiębiorcy starają się o zapomogę finansową w ramach “Dotacji na biznes”, będą mogli otrzymać więcej środków, niż pierwotnie zakładano. Dziś ten limit to 8-krotność średniego wynagrodzenia, a nie wyjściowa 6-krotność. Warto wiedzieć, że dotyczy to nie tylko nowopowstałych firm, ale także tych, które zmuszone były zmodyfikować charakter prowadzonej działalności. Finansowanie udzielane jest przez PUP.

Szczególnie branżą transportowa wiąże wielkie nadzieje z dofinansowaniem leasingu firm przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Polityka drugiej szansy

To punkt numer 9 w pakiecie 10 działań antykryzysowych. Dla firm w trakcie restrukturyzacji rząd przewidział dofinansowanie jej kosztów z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Przedłużenie

Prolongowane zostają wypłaty postojowego oraz zwolnienie ze składek ZUS dla branż objętych restrykcjami.

Wydłużeniu ulega także program Tarczy Finansowej dla Dużych Firm ze wszystkich branż. Oznacza to, że wnioski można składać do 31.03.2021 r., a wypłaty będą dokonywane do 30.06.2021 r. Zmieniają się także zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych – z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r. Program zakłada również wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP.

Umorzenie

Jeśli jesteś właścicielem małej lub średniej firmy, która otrzymała subwencję z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju, będziesz mógł starać się o jej umorzenie. Warunkiem jest jednak wykazanie spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.

Pożyczka

Długoterminowa pożyczka z gwarancją to propozycja rządu dla wszystkich branż, która ma zapewnić kontynuację gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Władze poinformowały także, że planują negocjacje z Komisją Europejską w sprawie ewentualnego pokrycia dopłat do rat przez okres 6 lat trwania pożyczki.

10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców to zbiór propozycji, które mają utrzymać firmy na powierzchni. Nikt już nie marzy o cudownym ozdrowieniu, gdy na przeciwległych szalach ważą się obecnie losy służby zdrowia i gospodarki.

Czytaj także