Abolicja podatkowa 2021 – nieopodatkowany dochód zza granicy bez kary
- Dwa sposoby na czyste konto podatkowe
- Które zobowiązania obejmie?
- Kto skorzysta z abolicji podatkowej?
Dwa sposoby na czyste konto podatkowe
Podatek od dochodu w wysokości 8% (tzw. ryczałt przejściowy) lub 2% daniny od majątku za granicą (np. obligacje, nieruchomości, udział w spółkach) – tak wyglądają propozycje Ministerstwa Finansów w zakresie uregulowania zobowiązań przedsiębiorców wobec Urzędu Skarbowego w Polsce. Dochód osiągnięty za granicą, który nie został opodatkowany w naszym kraju, ma szansę zostać zalegalizowany bez konsekwencji w ramach założeń Nowego Ładu, a konkretniej w ramach Programu Repatriacji Kapitału. Służy temu instrument w postaci abolicji podatkowej. Zgłoszenia będzie można dokonać na specjalnym wniosku, w którym podamy wysokość i źródło dochodu. Równocześnie trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 1% zadeklarowanego dochodu.
Które zobowiązania obejmie?
Wiceminister finansów Jan Sarnowski określa takie nieuregulowane zobowiązania “ryzykownymi przyzwyczajeniami” oraz “praktykami niejednoznacznymi podatkowo”. To oględne określenia pewnych nadużyć, których szansę naprawienia daje obecnie ministerstwo. Jednak nie w przypadku każdej podatkowej nieroztropności będzie można liczyć na wyrozumiałość organów skarbowych. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że w ramach Programu Repatriacji Kapitału będzie można zgłosić następujące przypadki:
-nieujawnione dochody z tytułu posiadania udziałów w spółkach zagranicznych, instrumentów finansowych, nieruchomości;
-uzyskanie korzyści podatkowej bez zadeklarowania dochodów do opodatkowania w Polsce;
-skorzystanie z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania niezgodnie z jej celem, na skutek niewłaściwej oceny rzeczywistej rezydencji podatkowej;
-wykonanie pozorowanych operacji na majątku (w tym dobra niematerialne i prawne), które sugerowałyby uzyskanie innych niż ekonomiczne korzyści.
Równocześnie warto wspomnieć o sytuacjach, które noszą znamiona poważnych nadużyć, czy przestępstwa i nie będą w żadne sposób traktowane ulgowo przez fiskusa. Chodzi tu głównie o tzw. mafię VAT-owską, czy proceder prania brudnych pieniędzy.
Kto skorzysta z abolicji podatkowej?
Program Repatriacji Kapitału skierowany jest to trzech grup: pracowników i przedsiębiorców od lat wykonujących pracę za granicą, a także do sportowców i artystów. Jednakże projekt dotyczący jednego z punktu programu, tzn. abolicji podatkowej dotyczy głównie przedsiębiorców, którzy uzyskali znaczące dochody poza granicami. Jednym z powodów jest konieczność uiszczenia opłaty w wysokości 50 tysięcy złotych za samą możliwość złożenia wniosku o indywidualną interpretację sytuacji podatkowej. Opinię będzie wydawać specjalna rada, powołana w tym celu przez Ministerstwo Finansów. W jej składzie znajdą się wysoko wykwalifikowani specjaliści ze środowisk finansowych, podatkowych, naukowych, czy sędziowskich. Każdy przypadek uzyska dedykowane stanowisko, które będzie mieć charakter pomocniczy, jednakże nie będzie przesądzało o losach danego podatnika.
źródła:
podatki.gazetaprawna.pl
pit.pl
Czytaj także
Precyzja w umowie kluczem do sukcesu. Kiedy praca twórcza oznacza 50-procentowe koszty podatkowe
Czytaj więcejZatrudnianie pracowników: umowa o pracę, zlecenie lub o dzieło
Czytaj więcejTarcza antykryzysowa 4.0 na czwórkę? O nowych pomysłach władz na uzdrowienie gospodarki.
Czytaj więcejKiedy muszę mieć kasę fiskalną?
Czytaj więcejConcierge w firmie – luksus czy standard?
Czytaj więcejWystawianie i rozliczanie faktur: co musisz wiedzieć
Czytaj więcejChatbot doceniony. Ukłon nowych technologii w stronę biznesu
Czytaj więcejDobry start czy falstart? O planowanych zmianach dla rodziców ucznia
Czytaj więcej