Benefity pozapłacowe – czym kuszą firmy w walce o pracownika?

4 listopada 2019
Benefity pozapłacowe – czym kuszą firmy w walce o pracownika?
Dzisiejszy rynek pracy to rynek pracownika. Ten trend wciąż jest widoczny wśród z łatwością znajdujących zatrudnienie ludzi. Okazuje się, że atrakcyjność to domena już nie tylko pracowników, którzy aktualnie dyktują warunki, co pracodawców, którzy zabiegają o złowienie dobrego specjalisty. Stworzenie docelowego, przyjaznego miejsca możliwe jest dziś dzięki narzędziom pozapłacowym zwanym potocznie benefitami.
  • Działaj
  • Baw i ucz
  • Świętuj
  • Praca z bonusami

Działaj

Dofinansowanie karty sportowej lub abonament na takie usługi dla pracowników to już standard. Pracownicy jednak niechętnie podejmują wysiłek uczestnictwa w zajęciach, za które osobiście nie zapłacili, trudniej też o motywację. Znacznie większą popularnością cieszą się przestrzenie rekreacyjne zorganizowane tuż obok stanowisk pracy. Szansa na skorzystanie z platform do gier, piłkarzyków, ale i stref chilloutu i skupienia z pufami i wytłumionymi dźwiękami to coraz częstszy widok, szczególnie w branży IT. Niektóre firmy pokusiły się o sale do ćwiczeń, czy abonament na usługi masowania podczas pracy, co staje się powoli znakiem naszych czasów. Dziś już nie zabiega tylko o dobrego specjalistę, znacznie efektywniejszy będzie dobry, ale i odstresowany fachowiec. O komfort i bezpieczeństwo pracowników pracodawca zadba także, zapewniając prywatną opiekę medyczną, czy ubezpieczenie na życie.

Baw i ucz

Systemy kafetertyjne gwarantujące pracownikom i ich rodzinom stały dostęp do rozrywki i wydarzeń kulturalnych z możliwością wyboru preferowanej opcji. To niezwykle integrujące działanie sprawia, że idea Work-life balance ma szansę na udany debiut. Działy HR oferują równie często specjalne zniżki na produkty, czy usługi związane z profilem działalności przedsiębiorstwa. Nie samą zabawą pracownik żyje. By stale podnosić kompetencje swoich pracowników, firmy stawiają na edukację w różnorodnych formach. Darmowe lekcje angielskiego, często indywidualne, czy dostęp do wewnętrznej biblioteki, to tylko niektóre z propozycji z kategorii nauka. Jeśli przy okazji zgłębiania zagadnień branżowych można wziąć łyk darmowej kawy, czy herbaty i zagryźć ulubionym owocem za free, edukacja staje się znacznie przyjemniejsza.

Świętuj

Możliwość uczestnictwa w sukcesie zakładu pracy to atrakcja, która często zarezerwowana była dla zarządu przedsiębiorstwa. Dziś odchodzi się od izolowania szeregowego pracownika od ważnych decyzji. By zintegrować załogę, pracodawcy stawiają na wspólne świętowanie ważnych dla organizacji wydarzeń, które przywiązują pracownika do jednej wielkiej firmowej rodziny. Organizacja pikników rodzinnych, wyjazdów, czy spotkań integracyjnych, z pewnością też nie będzie obojętna dla zapracowanych.

Praca z bonusami

Benefity pozapłacowe to niezwykle skuteczne narzędzie w rękach pracodawców. Dobrze wykorzystane może przyciągnąć najlepszych specjalistów i tym samy zasilić potencjał intelektualny przedsiębiorstwa. Oferta pracy to nie tylko konkretne obowiązki i wymagania. To również gwarancja dla pracownika, że wybór tej konkretnej firmy był najlepszym z możliwych.

Czytaj także