Bezpieczna i higieniczna praca zdalna. Jak pracować, by wysoka wydajność podczas home office nie odbiła się na Twoim zdrowiu?

30 kwietnia 2020
Bezpieczna i higieniczna praca zdalna. Jak pracować, by wysoka wydajność podczas home office nie odbiła się na Twoim zdrowiu?
Praca, tak, jak i nauka z dziećmi szkolnymi w przymusowych warunkach domowych to codzienność większości z nas. Komputery, początkowo pospiesznie instalowane na kanapach i fotelach z nadzieją na rychłe odmontowanie, musiały zostać na stałe wpisane w krajobraz domowego środowiska pracy. Przecież chwilowe skorzystanie z laptopa przy posiłku, czy korzystanie z niego w łóżku to nie grzech, który zresztą za chwilę zostanie mi odpuszczony, myślałeś. Sytuacja jednak zaskoczyła wszystkich bez wyjątku, w niektórych przypadkach biuro na długo zostało przeniesione do naszych domów i mieszkań. Zatem, jakich zasad przestrzegać podczas pracy zdalnej, by nie ucierpiało na niej nasze zdrowie, i co zrobić, by dobre nawyki weszły w krew?
  • Dieta, ruch i świeże powietrze
  • Pozycja ma znaczenie
  • Przerwa na zdrowie
  • Zaopiekuj się sobą

Dieta, ruch i świeże powietrze

Brzmi, jak porady ze strony o zdrowym odżywianiu. Nic bardziej mylnego. By nasze siły witalne, które mocno ucierpiały w zamknięciu, mogły się odbudować, warto postawić na regularność i odpowiednie zbilansowanie posiłków, uzupełnione wysoką podażą płynów w postaci wody. Nadużywanie napojów energetycznych, kawy, czy innych pobudzaczy jest niewskazane, daj działanie krótkotrwałe i na dłuższą metę obniża naszą wydajność w pracy przed ekranem komputera. Jeśli nie możesz wyjść na świeże powietrze lub boisz się o swoje zdrowie, regularnie wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Czasem przysłowiowe “przewietrzenie” głowy poprawia samopoczucie, resetuje i dodaje energii do dalszego działania.

Pozycja ma znaczenie

To, w jakiej siedzisz pozycji i w czym siedzisz, bezpośrednio wpływa na pracę. Musisz wiedzieć, że nie bez przyczyny w standardowym miejscu pracy biurowej dba się o fotele, odpowiednio wyprofilowane, z podłokietnikami i prawidłowym podparciem dla pleców. Świetną alternatywą będzie duża piłka gimnastyczna, zazwyczaj używana do odciążania kręgosłupa przez ciężarne, a która wymusza prawidłową postawę. Pozycja wyprostowana, najlepiej w dedykowanym fotelu/krześle biurowym może być zastąpiona zwykłym krzesłem. Długotrwałe siedzenie, czy leżenie na kanapie, bądź łóżku, które kojarzy się z wypoczynkiem, może w tym przypadku przynieść więcej zła, niż pożytku.

Przerwa na zdrowie

Tak, jak standardowo w pracy robisz sobie pauzę, tak i w domu nie rezygnuj z tego nawyku. Pokusa wykonania zadań na akord, by mieć potem więcej czasu, jest błędem. Warto tak planować obowiązki, by znalazł się w nich czas na przerwę. To pozwoli odpocząć oczom, zjeść lunch o odpowiedniej porze, czy krótko się zrelaksować. Czasem seria pompek, czy przysiadów może sprawić, że emocje towarzyszącego jakiemuś ważnemu zadaniu opadną i podejdziemy rzeczowo do tematu.

Zaopiekuj się sobą

Nie istnieją żadne przepisy prawa pracy, które regulowałaby warunki, jakie musi zapewnić pracodawca podczas wykonywania przez pracownika pracy zdalnej. Zatem można domyślać się, że tylko dobre nawyki samego, zdrowy rozsądek i samodyscyplina pracownika zapewnią oczekiwany komfort. Jak w wielu aspektach, ważna jest regularność, z którą wykonujemy czynności, działanie według planu oraz wsparcie w domownikach, które jest niezbędne, gdy nasz wewnętrzny barometr obowiązkowości zawodzi. W trudnych czasach trudno o optymizm. Zadbaj więc o zdrowe ciało, które pomoże zawalczyć odczarowanie rzeczywistości.

Czytaj także