Bon turystyczny–pomoc dla branży, czy wirus w prezencie?

31 lipca 2020
Bon turystyczny–pomoc dla branży, czy wirus w prezencie?
Czas wakacji był zazwyczaj czasem żniw finansowych dla posiadaczy obiektów turystycznych, czy podmiotów świadczących usługi letnikom w okresie wakacji. Jednak obowiązkowy dystans społeczny i obawy ludzi przed zarażeniem koronawirusem spowodowały, że branża turystyczna już zaczęła liczyć straty. Zastrzykiem finansowym dla właścicieli takich letnich biznesów ma być bon turystyczny. Według zapewnień rządu to gwarancja bardziej entuzjastycznego podejścia ludzi do kwestii wypoczynku w towarzystwie innych osób. Sprawdź, jak go uzyskać i czym jest w swych fundamentalnych założeniach.
  • Kto ma dziecko, ten ma bon
  • Gdzie za bon?

Kto ma dziecko, ten ma bon

Na oficjalnej stronie rządowej dowiesz się, że dofinansowanie wypoczynku zyskało oficjalną nazwę Polski Bon Turystyczny i ma wesprzeć polskie rodziny podczas wakacji, a przy okazji wzmocnić branżę turystyczną. Bon jest to kwota 500 zł wypłacana jednorazowo rodzinie, na każde dziecko do uzyskania pełnoletności. Rodziny posiadające dzieci, które nie ukończyły 18 lat i dodatkowo mają orzeczenie o niepełnosprawności, mogą liczyć na dodatkową kwotę 500 zł, czyli łącznie na 1000 zł na niepełnosprawną pociechę. Bon jest bezgotówkową, elektroniczną formą płatności za usługi hotelarskie (np. pobyt w gospodarstwie agroturystycznym, w pensjonacie), bądź imprezy letnie (np. obozy sportowe, rekreacyjne) na terenie naszego kraju. Z dofinansowania będzie można skorzystać w okresie do marca 2022 roku. W związku z tym, jako rodzic powinieneś rozważyć wykorzystanie wsparcia także w okresie zimowym. W kwestii przyznania bonu państwo polskie postępuje analogicznie do programu 500+. Zatem nie ma znaczenia kryterium dochodowe.

Gdzie za bon?

Mimo iż o świadczenie będzie można się starać od jutra, czyli od 1 sierpnia, to nie jest jeszcze gotowa pełna lista baz turystycznych, nadzorowana przez Polską Organizację Turystyczną. https://www.pot.gov.pl/pl

Zawnioskować możesz już, lecz decyzję o miejscu wypoczynku odłóż na późniejszy termin. Jedno jest pewne- za bon wypoczniesz z dziećmi lub wyprawisz dzieci na zorganizowany wypoczynek tylko na terenie naszego kraju. By uzyskać prawo do bonu, jesteś zobowiązany założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Po weryfikacji Twoich danych system aktywuje Twój bon. By móc z niego skorzystać, musisz go okazać w takiej elektronicznej formie w dniu rezerwacji lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Z drugiej strony całego procesu znajdują się przedsiębiorcy turystyczni oraz organizacje pożytku publicznego, które wciąż mogą się zgłaszać do bazy świadczeniodawców bonu. ZUS obsługuje także całodobową infolinię (22 11 22 111) oraz maila dedykowanego do zadawania pytań w temacie dofinansowania wypoczynku (bon@zus.pl).

Rząd szacuje, że z wypoczynku zasilanego pieniędzmi z bonu skorzysta około 6 milionów polskich dzieci. Mimo, iż nasi rodacy zawsze chętnie eksplorowali zakątki Polski podczas wakacji, to z pewnością taka forma wsparcia z pewnością skieruje zainteresowanie głównie lokalnie. Z jednej strony wirus, który wciąż z nami, jest, z drugiej strony przedsiębiorcy, którzy walczą o przetrwanie i letnicy, którzy wciąż nie wiedzą, czy wypoczynek nie odbije im się czkawką. Korzystaj z głową!

Czytaj także