Chroń swoje finanse za pomocą palca

2 września 2019
Chroń swoje finanse za pomocą palca
Amatorzy kina z dreszczykiem pewnie nie raz mogli obserwować scenę, w której kradzież pieniędzy z konta ofiary odbywa się przy użyciu bezprzewodowego terminala przyłożonego do torby czy portfela. W wielu też przypadkach filmowa fikcja stawała się smutną rzeczywistością, w której próżno szukać skutecznego antidotum na ten podstępny proceder. Wszystkim tym, którzy sceny jak z horroru finansowego pragną pozostawić zamknięte w szklanym pudle telewizora, z odsieczą przychodzi unijna dyrektywa PSD2 (Payment Service Directive 2).
  • Ręczne sterowanie
  • Bezpieczeństwo z bonusem
  • Wirtualnie-realnie

Ręczne sterowanie

Dzięki nowym europejskim przepisom z dniem 14 września b.r. dokonanie drobnych transakcji zbliżeniowych, szczególnie tych do 50 złotych (niedługo limit zwiększy się do 100 zł), zostanie objęte dodatkowymi wymogami autoryzacyjnymi ze strony dysponenta środków, czyli właściciela konta/karty. Po każdej piątej transakcji zbliżeniowej niezależnie od kwoty będzie wymagane podanie kodu PIN. Z pewnością będzie to rewolucja dla naszego polskiego podwórka drobnych płatności bez PIN-u, stanowiących lwią część wszystkich transakcji w naszym kraju.
Jest to również przełomowa data dla użytkowników kont bankowych. Dotychczasowy błyskawiczny sposób logowanie do własnego konta ma się stać bardziej skomplikowany. Już niebawem banki wdrożą proces podwójnego uwierzytelnienia danych, czyli konieczność podania przez użytkownika dodatkowej informacji, oprócz standardowego loginu i hasła. Warto więc zajrzeć na stronę swojego banku, by zapoznać się ze zmianami i by data 14.09.2019 r. nie kojarzyła się nam z niemiłym zaskoczeniem.

Bezpieczeństwo z bonusem

Lista korzyści z wdrożenia przepisów jest dość oczywista dla przeciętnego beneficjenta technologii cyfrowych. To m.in. podwyższenie poziomu cyberbezpieczeństwa, zmniejszenie cen usług dzięki zwiększeniu ich konkurencyjności poprzez możliwość udostępniania naszych danych innym podmiotom finansowym (za uprzednią zgodą właściciela konta) oraz szeroko rozumiane przeniesienie płatności w świat wirtualny, przy jednoczesnej ochronie użytkowników tegoż świata. Intencją twórców przepisów jest także uproszczenie płatności między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, co górnolotnie określane jest mianem integracji systemów płatniczych. Do lamusa zaczną więc powoli odchodzić namacalne oddziały bankowe i legendarne okienka w banku, przed którymi ślęczy się godzinami, a kolejka zawija za filar niezależnie od pory dnia.

Wirtualnie-realnie

Mobilna bankowość, ale i inne usługi finansowo-księgowe otwarte na nowe możliwości technologiczne, w której konsument czuje się w pełni zaopiekowany i bezpieczny powoli staje się faktem. Odliczanie czas zacząć!

Czytaj także