Co to jest JPK? Od kiedy obowiązuje i czy muszę posiadać?

- Od kiedy obowiązuje JPK?
- Czemu ma służyć Jednolity Plik Kontrolny?
Od kiedy obowiązuje JPK?
Zgodnie z nowymi regulacjami, od połowy 2016 r. obowiązkiem raportowania w formie JPK zostały objęte duże firmy (w rozumieniu ustawy z 2.07.2004 o swobodzie działalności gospodarczej), które do prowadzenia ksiąg podatkowych używają programów komputerowych.
Z kolei mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy pomocy elektronicznych narzędzi, od 1 stycznia 2017 r. muszą przekazywać jedynie JPK_VAT, czyli plik z ewidencją zakupu i sprzedaży VAT. Od 2018 r. ten obowiązek obejmie również mikroprzedsiębiorstwa. Od lipca 2018 r. do przekazywania danych w postaci JPK będą zobligowane już wszystkie firmy.
Czemu ma służyć Jednolity Plik Kontrolny?
Wprowadzenie obowiązku raportowania danych podatkowych w formacie JPK stanowi ułatwienie dla organów kontroli podatkowej. Dzięki niemu można nie tylko wprowadzić automatyczne weryfikowane informacji, ale również usprawnić przeprowadzanie kontroli.
Korzystanie z Jednolitych Plików Kontrolnych ma pomóc również przedsiębiorcom. W oparciu o nie można przeprowadzać wewnętrzne audyty i stale monitorować sytuację firmy. Elektroniczna kontrola prowadzona przez organy skarbowe, z założenia, jest także mniej uciążliwa niż ta tradycyjna. Przede wszystkim dlatego, że fiskus może jej dokonywać poza siedzibą przedsiębiorstwa.
Podobne rozwiązania stosują już niektóre z państw Unii Europejskiej, w tym m.in. Austria, Belgia, Dania, Litwa, Niemcy, Szwecja czy Wielka Brytania.
Czytaj także
Czy będzie wielki comeback podatku od smartfonów?
Czytaj więcejMikrorachunek podatkowy–sprawdź, co przygotował dla Ciebie Urząd Skarbowy
Czytaj więcejTarcza Finansowa PFR 2.0 aktualnie
Czytaj więcejMały ZUS plus. Czy najmniejsi rzeczywiście zapłacą najmniej?
Czytaj więcejSuperurząd na nowe czasy
Czytaj więcejElektryzujący temat aut. Czy dopłaty rządowe skuszą motofanów?
Czytaj więcejWszystkie oblicza smogu. Jak podjąć równą walkę ze szkodliwym przeciwnikiem?
Czytaj więcejUsługi online w tarczy antykryzysowej. O pomocy państwa przez internet w dobie koronawirusa.
Czytaj więcej