Co to jest JPK? Od kiedy obowiązuje i czy muszę posiadać?

- Od kiedy obowiązuje JPK?
- Czemu ma służyć Jednolity Plik Kontrolny?
Od kiedy obowiązuje JPK?
Zgodnie z nowymi regulacjami, od połowy 2016 r. obowiązkiem raportowania w formie JPK zostały objęte duże firmy (w rozumieniu ustawy z 2.07.2004 o swobodzie działalności gospodarczej), które do prowadzenia ksiąg podatkowych używają programów komputerowych.
Z kolei mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy pomocy elektronicznych narzędzi, od 1 stycznia 2017 r. muszą przekazywać jedynie JPK_VAT, czyli plik z ewidencją zakupu i sprzedaży VAT. Od 2018 r. ten obowiązek obejmie również mikroprzedsiębiorstwa. Od lipca 2018 r. do przekazywania danych w postaci JPK będą zobligowane już wszystkie firmy.
Czemu ma służyć Jednolity Plik Kontrolny?
Wprowadzenie obowiązku raportowania danych podatkowych w formacie JPK stanowi ułatwienie dla organów kontroli podatkowej. Dzięki niemu można nie tylko wprowadzić automatyczne weryfikowane informacji, ale również usprawnić przeprowadzanie kontroli.
Korzystanie z Jednolitych Plików Kontrolnych ma pomóc również przedsiębiorcom. W oparciu o nie można przeprowadzać wewnętrzne audyty i stale monitorować sytuację firmy. Elektroniczna kontrola prowadzona przez organy skarbowe, z założenia, jest także mniej uciążliwa niż ta tradycyjna. Przede wszystkim dlatego, że fiskus może jej dokonywać poza siedzibą przedsiębiorstwa.
Podobne rozwiązania stosują już niektóre z państw Unii Europejskiej, w tym m.in. Austria, Belgia, Dania, Litwa, Niemcy, Szwecja czy Wielka Brytania.
Czytaj także
Dobre zarobki, czyli jakie? O czym marzą przeciętni pracownicy, a o czym milionerzy?
Czytaj więcejKod TP w JPK- czym jest, kiedy go stosować?
Czytaj więcejZmiana czasu do zmiany. Rewolucja, czy fake news?
Czytaj więcejMały ZUS plus. Czy najmniejsi rzeczywiście zapłacą najmniej?
Czytaj więcejPolak, Ukrainiec dwa bratanki, i do pracy i do… składki
Czytaj więcejWigilia w pracy. Jak powinna wyglądać i czy to w ogóle potrzebne?
Czytaj więcejZUS instytucją XXI wieku? Sprawdź, co możesz załatwić online
Czytaj więcejSanepid–czy musisz się go bać?
Czytaj więcej