Dieta podatkowa SLIM VAT. Co warto wiedzieć projekcie uproszczenia i unowocześnienia rozliczeń VAT.

17 lipca 2020
Dieta podatkowa SLIM VAT. Co warto wiedzieć projekcie uproszczenia i unowocześnienia rozliczeń VAT.
Mimo wprowadzonych rozwiązań w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, przedsiębiorcy nie byli zadowoleni z jej efektów. Ministerstwo finansów podjęło więc kroki, by nieco poszerzyć wachlarz rozwiązań, które miałyby ułatwić funkcjonowanie firmom w tych niełatwych czasach. Rząd wyszedł więc z propozycją SLIM VAT, która w swoich założeniach, skupia się na 4 obszarach i ma wspomóc biznesy, szczególnie te małe. Przyjrzyj się bliżej temu projektowi Ministerstwa Finansów, który wedle zapewnień, ma być “modernizacją i uproszczeniem przepisów dotyczących rozliczeń VAT”.
  • SLIM VAT–grube zmiany w obowiązkach podatkowych firm
  • Proste fakturowanie na plus
  • Eksport bez pośpiechu
  • Kurs na ujednolicenie
  • Bądź SLIM i skorzystaj finansowo!

SLIM VAT–grube zmiany w obowiązkach podatkowych firm

Simply, local and modern–na tych angielskich słowach opierają się główne założenia proponowanych rozwiązań dla firm. To tylko skróty, lecz z wyjaśnień Ministerstwa Finansów można wyczytać, że chodzi głównie o pakiet uproszczeń, na które składają się: proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym, czy szeroko rozumiane korzyści finansowe. Wprowadzone zmiany wynikają z audytu obowiązków podatników, przeprowadzonego przez ekspertów MF. W parze z maksymalnym uproszczeniem procedur i obowiązków dostosowanych do lokalnych warunków ma iść nowoczesność, która zasadza się na zwiększeniu ilości spraw możliwych do załatwienia online. Ma to być ukłon w stronę małych i średnich przedsiębiorstw, które skupiając swą uwagę na sprawach finansowo-księgowych, nie mogą dostatecznie skupić się na bieżącym funkcjonowaniu i rozwoju.

Proste fakturowanie na plus

Pierwszym z filarów, które będę podlegać zmianom, to faktury korygujące. Po wprowadzonych zmianach nie będzie już konieczności uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Transakcja będzie się odbywała na zasadzie wcześniejszych uzgodnień między stronami i w chwili wystawienia dokumentu. Z kolei w fakturach in-plus, czyli zwiększających podstawę opodatkowania, będzie działała analogiczna zasada rozliczeń bieżących, czyli w okresie wystawiania faktury.

Eksport bez pośpiechu

Firmom, które zajmują się eksportem, zaproponowano wydłużenie terminy wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy od momentu otrzymania zaliczki. Ma to poprawić i urealnić warunki biznesowe, które stały się wyjątkowo trudne w czasie pandemii.

Kurs na ujednolicenie

Przedsiębiorcy, którzy obecnie borykają się z problemem ustalenia odpowiedniego kursu do walut dla konkretnej transakcji, będą mogli odetchnąć z ulgą. Zapisy SLIM VAT zakładają, że będzie jeden wspólny kurs walut do rozliczenia transakcji w VAT i PIT/CIT. Są to zasady analogiczne, jak przy przeliczaniu przychodu w podatku dochodowym.

Bądź SLIM i skorzystaj finansowo!

Ministerstwo Finansów w swoim projekcie stawia na szereg mniejszych korzyści finansowych dla przedsiębiorców. Wśród nich jest podniesiony limit na jednorazowe prezenty bez formalności do 20 zł, czy możliwość odliczenia VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego. Z bukietu korzyści finansowych najdonioślejszy jest jednak zapis o wydłużeniu terminu na odliczenie VAT do 4 miesięcy, co ma wyeliminować niepotrzebne i kłopotliwe korekty deklaracji.

Tak proponowane zmiany podsumowuje minister finansów Tadeusz Kościński: „Ostatnio skupiamy się na rozwiązaniach ułatwiających funkcjonowanie biznesu w czasie epidemii. Zależy nam jednak również na wprowadzeniu trwałych zmian ułatwiających działanie małym firmom.” Czy proponowane zapisy faktycznie wpłyną pozytywnie na przedsiębiorczość w Polsce? Z pewnością odejmą nieco formalności, które już przygniatają, zwłaszcza niewielkie biznesy.

Czytaj także