Droższe zagraniczne tête-à-tête? O zmianie cen roamingu
- Europejskie granice rozmów zagranicznych
- Podróżuj służbowo bez dodatkowych kosztów
- Cenna informacja
Europejskie granice rozmów zagranicznych
Wielu z nas podczas podróży zagranicznej nie raz drżało o koszt wykonywanej operacji na smartfonie z abonentami krajowymi. Jeśli dotyczyło to niezbędnej rozmowy czy wymiany informacji z kontrahentem, był to strach uzasadniony, a poniesiony wydatek konieczny do utrzymania dobrych relacji biznesowych. Na wiadomość o podniesieniu cen za owe usługi, spora rzesza zaczęła się zastanawiać nad ograniczeniem swej dostępności na czas podróży zagranicznej, czy urlopu. Rozpłynięcie się jednak nie przyniosłoby oczekiwanego efektu. Nawet ograniczenie rozmów, czy przesyłu danych może przysporzyć nam większych problemów w kontaktach biznesowych niż poczynione, pozorne oszczędności. Jest jednak światełko w tunelu. Urząd Komunikacji Elektronicznej ku uciesze podróżujących biznesmenów pozostawił na niezmienionym poziomie opłaty za smsy i połączenia. Planowane podwyżki mają dotyczyć płat dodatkowych za transmisję danych w przypadku, gdy Polityka Uczciwego Korzystania (w skrócie FUP) zostanie wyraźnie naruszona.
Podróżuj służbowo bez dodatkowych kosztów
Obecnie obowiązująca krajowa stawka za połączenia i wiadomości na terytorium Unii, może ulec modyfikacji, gdy zostanie stwierdzone niewłaściwe wykorzystanie roamingu. Nie dotyczy to okresowych podróży służbowych, które nie stanowią takiej nieprawidłowości. Zmiany obejmą transmisję danych w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Od 1 stycznia 2020 roku 1 GB (1000 MB) w roamingu w UE nie będzie mógł być wyższy niż 15 złotych netto (18,45 zł brutto), co stanowi istotną obniżkę w porównaniu do obecnego limitu na poziomie 23,27 zł brutto. Z kolei opłaty za połączenia i SMS pozostaną w niezmienionej wysokości.
Cenna informacja
Informację o zmianie wysokości opłat za przesyłanie danych powinniśmy uzyskać bezpośrednio od naszego operatora, miesiąc przed wejściem w życie nowych przepisów. Jako abonenci, mamy również prawo do wypowiedzenia umowy po nieoczekiwanej modyfikacji, lecz będziemy zobowiązani do zwrotu wszelkich ulg przysługujących nam na podstawie zawartej umowy.
Rozmawiaj i pisz bez ograniczeń, a dane przesyłaj z głową–takie jest przesłanie proponowanych zmian.
Czytaj także
Wszystkie oblicza smogu. Jak podjąć równą walkę ze szkodliwym przeciwnikiem?
Czytaj więcejBezpieczna i higieniczna praca zdalna. Jak pracować, by wysoka wydajność podczas home office nie odbiła się na Twoim zdrowiu?
Czytaj więcejZ tarczą, czy na tarczy? Jak na nowych ustaleniach wyjdą pracujący i tworzący miejsca pracy?
Czytaj więcejNowe przepisy dotyczące hulajnóg
Czytaj więcejKoszty przegranego procesu - czy można wrzucić w koszty prowadzenia działalności?
Czytaj więcejTarcza Finansowa PFR 2.0 aktualnie
Czytaj więcejUdogodnienia w aucie, które docenią pracujący za kółkiem
Czytaj więcejSkok w rok nagrodzony. O rządowych planach nagradzania firm za rozwój i nie tylko
Czytaj więcej