Internetowe Konto Pacjenta–sprawdź, czym jest i czego się z niego dowiesz?

18 marca 2020
Internetowe Konto Pacjenta–sprawdź, czym jest i czego się z niego dowiesz?
W pełni zelektronizowana obsługa w służbie zdrowia to marzenie większości młodych pacjentów oraz wymóg współczesnego świata. Łatwy i szybki wgląd w dokumentację, rejestracja do specjalisty bez stania w niekończących się kolejkach i możliwość błyskawicznej realizacji recepty bez papierka. Tak o rewolucji w tym sektorze myślą obywatele polscy. Naprzeciw oczekiwaniom pacjentów wyszło Ministerstwo Zdrowia, które z bezpłatną aplikacją stara się po części zrekompensować widoczne gołym okiem niedofinansowanie świadczeń medycznych. Zobacz, co zyskasz, korzystając z tej najnowszej zdobyczy technologicznej.
  • Konto, na którym zyskasz
  • Zdrowia życzę! Lista benefitów
  • E-recepta i e-skierowanie. Po prostu ekstra!

Konto, na którym zyskasz

Internetowe Konto Pacjenta, w skrócie ikp to nic innego, jak bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, zbierająca komplet informacji na temat stanu zdrowia twojego i twoich bliskich. By móc zalogować się, należy posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Nie będą narzekać klienci banku PKO BP, którzy przez swoje konto iPKO lub Inteligo również mogą bez problemy zalogować się do systemu za ich pośrednictwem. Dla tradycjonalistów pozostaje osobista wizyta w urzędzie z dokumentem tożsamości w ręku. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że to cyfrowe narzędzie pozwala zebrać w jednym miejscu komplet informacji na temat odbytego, jak i planowanego leczenia. W dobie szalejących wirusów wizyta w przychodni w celach informacyjnych nie będzie już konieczna.

Zdrowia życzę! Lista benefitów

Posiadanie ikp sprawia, że pacjent uzyskuje możliwość otrzymania wiadomością elektroniczną (e-mailem lub SMS-em) e-recepty, a na koncie zobaczy dawkowanie leku. Dzięki temu mobilnemu narzędziu z łatwością można udostępnić lekarzowi informacje na temat swojego stanu zdrowia i historii przepisanych medykamentów. W panelu będą widoczne, zarówno wszystkie e-recepty opatrzone statusem realizacji, jak i ich papierowe odpowiedniki od stycznia 2019 oraz recepty na NFZ od 2008 roku. Wykaz wizyt realizowanych w ramach NFZ od 2008 roku, również będzie widoczny po zalogowaniu. Dotyczy to także świadczeń, w których dopiero wpisano cię na listę oczekujących. Rodzice dzieci do 18 roku życia będą mogli spokojnie śledzić przebieg leczenia swoich pociech. Twoje dane medyczne i twoich dzieci (do osiągnięcia pełnoletności) będziesz miał zawsze pod ręką. Użytkownik konta będzie mógł starać się o e-receptę bez konieczności wizyty w placówce. Konsultacja telefoniczna z lekarzem, pielęgniarką, czy położną, szczególnie jeśli dotyczy kontynuacji leczenia w chorobie przewlekłej, powinna wystarczyć do wystawienia potrzebnego dokumentu. Aktywni użytkownicy aplikacji mogą również liczyć na sms-owe, czy mailowe powiadomienia o wystawionych skierowaniach, czy receptach w formie elektronicznej. Posiadanie ikp pozwoli ci także na wybór lekarza, pielęgniarki, czy położnej podstawowej opieki zdrowotnej, a także na upoważnienie innej osoby do załatwienia formalności w twoim imieniu. Za pomocą aplikacji sprawdzisz i wybierzesz najlepszy dla ciebie świadczenia usług medycznych i z łatwością prześledzisz ofertę NFZ w zakresie, który cię interesuje.

E-recepta i e-skierowanie. Po prostu ekstra!

Od czasu obowiązywania e-usług w NFZ, realizacja świadczeń wykazuje się zwiększoną dynamiką i z pewnością ułatwia życie ceniącym czas. Czyli większości z nas. Jeśli posiadasz aktywne internetowe konto pacjenta, wystawienie przez lekarza e-recepty jest równoznaczne z otrzymaniem powiadomienia w wybranej przez siebie formie. Wybierając opcję esemesową, otrzymasz 4-cyfrowy kod, który w połączeniu z numerem PESEL pacjenta, uprawnia cię do zakupu leku w dowolnej aptece. Decydując się na potwierdzenie mailowe, odbierzesz plik PDF z informację o e-recepcie, zawierający kod, który zeskanowany przez farmaceutę, pozwoli ci nabyć lek. Możesz również otrzymać od lekarza tradycyjny wydruk papierowy (potwierdzenie wystawienia e-recepty), który działa tak, jak tradycyjna recepta. Nie musisz jednak decydować się na jedną jedyną opcję. Z dedykacją dla zabieganych i zapominalskich, ikp w zakładce „Moje konto” umożliwi ci wybór wszystkich dostępnych opcji powiadomień. Nie ma również jednego, sztywno określonego terminu ważności e-recepty. W zależności od opcji zaznaczonej przez lekarza dokument może być ważny 7, 30,120 lub nawet 365 dni. Zwróć na to uwagę. Warto również pamiętać o zasadzie, że jeden lek, który rozbity jest na kilka opakowań, musisz wykupić w jednej aptece. Warto również zapamiętać datę 8 stycznia 2021 r., kiedy to wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. Obecnie na rządowej stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/eskierowanie znajdziesz listę placówek, w których otrzymasz i zrealizujesz e-skierowanie. Usługa ta nie jest jeszcze powszechna.
Internetowe Konto Pacjenta jest z pewnością znaczącym krokiem w kierunku usprawnienia usług medycznych. Przyspieszenie samych procedur ma niebagatelne znaczenie w procesie realizacji świadczeń, jednakże to tylko wstęp do poprawy jakości życia potencjalnych pacjentów. Jako beneficjenci, podatnicy życzylibyśmy sobie, by służba zdrowia była nie tylko zelektronizowana, ale by w ślad za szybką rejestracją szedł nieodległy termin realizacji oraz wysoki poziom świadczonych usług i dostateczna liczba wykwalifikowanego personelu medycznego.

Czytaj także