IP Box – sposób na obniżenie podatku przez programistów

5 lutego 2021
IP Box – sposób na obniżenie podatku przez programistów
O IP Box zrobiło się głośno, kiedy jeden z ekspertów podatkowych sympatyzujący ze skrajnie prawicową polską partią, wypowiedział się w tej sprawie. Interpretacja przepisów, o którą pokusił się Sławomir Mentzen, stała się przedmiotem wielu dyskusji wśród specjalistów od rachowania. Dlaczego? Ano dlatego, że pracownikom branży technologicznej dała furtkę do zmiany dotychczas stosowanej, w ich mniemaniu, zawyżonej stawki podatkowej od zarobków. Jeśli jesteś programistą i jednocześnie należysz do grupy zawiedzionych wysokością dotychczasowej daniny dla państwa, sprawdź, czy obniżenie podatku dochodowego do 5% jest możliwe.
  • Diabeł tkwi w interpretacji
  • IP Box w 2021 roku
  • Patent na podatki

Diabeł tkwi w interpretacji

IP Box – to temat, który szczególnie powinien interesować osoby specjalizujące się w nowych technologiach, prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie i przy okazji płacące żelazne podatki. Kiedy pojawiły się informacje, że można tę obowiązkową należność obniżyć, stało się jasne, że dyskusja żywo zaangażuje prawodawców, organy podatkowe, jak i samych podatników. Wspomniany na wstępnie polityk bez ogródek stwierdził “Moją pracą jest wykorzystywanie istniejących przepisów podatkowych w sposób korzystny dla moich klientów.”. I tak też się stało. Doradcy podatkowi, kancelarie specjalizujące się sprawach skarbowych, eksperci finansowi itp. wręcz prześcigają się w ofertach przeprowadzenia przez cały proces skorzystania z ulgi i finalnie opodatkowania preferencyjną stawką podatku dochodowego w wysokości 5%. Opinia, indywidualna interpretacja podatkowa, fachowa konsultacja, a nawet pomoc przy rozliczaniu – na taki wachlarz propozycji natrafisz, szukając informacji o IP Box.

IP Box w 2021 roku

Warto wiedzieć, że IP Box to ulga, która nie jest nowym rozwiązaniem. Została bowiem ustanowiona w 2019 roku i już w 2020 roku można było z niej skorzystać przy dokonywaniu rozliczeń. Dotyczy ona biznesów technologicznych, a u jej podstaw leży przekonanie, że warto wyjść naprzeciw oczekiwaniom firm, które tworzą wartość dodaną na rynku, co w każdej szanującej się gospodarce, jest niezwykle pożądane. Jakie warunki należy spełnić, by móc z takiej ulgi skorzystać? Najważniejszy jest kwestia prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, której efektem jest wytwór podlegający prawu własności intelektualnej. I właśnie w interpretacji tego zapisu jest najwięcej wątpliwości. Czym innym jest bowiem działalność software houseów, a czym innym praca szeregowego programisty. Według części prawników przyglądających się sprawie i próbujących odczytać intencje ustawodawcy, każda wyspecjalizowana aktywność zawodowa fachowców IT, która przynosi dochody, polegająca na dostarczaniu unikalnej wartości biznesowej, nią jest. Nie jest to jednak jednogłośna opinia, a winowajcą jest tu bardzo ogólne brzmienie przepisów, a dokładnie art. 30ca ustawy o PIT. Zapisy są na tyle niejednoznaczne, że dają pole do interpretacji na korzyść pragnących rozliczać się według obniżonej stawki podatkowej. W tym miejscu należy przypomnieć, że jest to niezwykle preferencyjna zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że przedsiębiorca uiszczający w roku zaliczki 17%, 32% lub 19% może je spektakularnie obniżyć do 5% w PIT lub CIT. To chyba wystarczająca rekomendacja. Decydując się na rozliczenie stawką 5%, warto zadbać o skrupulatną ewidencją projektu badawczo-rozwojowego, uwzględniającą charakterystykę, zakres i jej ramy czasowe, a także wskazać osoby odpowiedzialne za poszczególne etapy. Każde kwalifikowane IP powinni być bowiem łatwo identyfikowalne przez organy podatkowe i umożliwiające bezproblemowe ustalenie dochodu.

Patent na podatki

IP i B+R – pod tym tajemniczym zbiorem skrótów kryje się definicja beneficjentów ulgi. Na oficjalnej stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/ip-box czytamy, że z preferencyjnego rozliczenia mogą skorzystać “Przedsiębiorcy, którzy osiągają dochody z prawa własności intelektualnej (IP) uzyskanego z działalności badawczo-rozwojowej (B+R) lub z usług B+R zakupionych od innych podmiotów, ale przez siebie opatentowanych, będą mogli korzystać z preferencyjnej stawki w podatku CIT lub PIT. Warunkiem koniecznym dla skorzystania z IP Box jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. “. Liczy się aspekt innowacyjności, które doceniły już takie państwa, jak Izrael, Wielka Brytania, czy Holandia, w których to rozwiązanie już funkcjonuje. Polskiemu ustawodawcy szczególnie zależy na pobudzeniu przedsiębiorczości, zwiększeniu ilości patentów technologicznych na rodzimym rynku i finalnie zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki.

IP Box to ukłon w stronę technologicznej innowacyjności i być może zapowiedź większych ulg dla odważnych i nieschematycznych przedsiębiorców.

Czytaj także