Jak obliczyć stawkę ekwiwalentu za urlop?

Do obliczenia stawki ekwiwalentu niezbędny jest współczynnik ekwiwalentu, który obliczany jest dla każdego roku. To on określa średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. Aby go obliczyć należ od liczby wszystkich dni w roku odjąć niedziele, soboty i święta, a następnie wynik podzielić przez liczbę miesięcy.
Poniżej wyliczenia współczynnika ekwiwalentu dla 2017 roku:
356 dni w roku – (53 niedziele + 52 soboty + 10 dni świątecznych) = 252 dni robocze
252 dni robocze: 12 miesięcy = 20,83
Tak obliczony współczynnik dla roku 2017 stosujemy do wyliczenia wysokości ekwiwalentu za urlop, do którego pracownik nabył prawo w tym roku, nawet jeśli w jego skład wchodzą dni z urlopu zaległego.
Dodatkowo do wyliczenia kwoty ekwiwalentu potrzebna jest podstawa jego wymiaru. Uwzględniamy w niej przeciętne wynagrodzenie pracownika w oparciu o:
stałe miesięczne wynagrodzenie (za pełny miesiąc, w którym pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu)
składniki przysługujące za okresy niedłuższe niż miesiąc (premie lub prowizje za ostatnie 3 miesiące, przed miesiącem, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu) oraz te za okresy dłuższe niż miesiąc (premie kwartalne lub roczne za ostatnie 12 miesięcy, przed miesiącem w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu).
Na tej podstawie obliczamy ekwiwalent za jeden dzień urlopu, a następnie dzielimy go przez dobową normę czasu pracy danego pracownika. Tak otrzymany wynik mnożymy następnie przez liczbę godzin urlopu, który nie został wykorzystany.
Na podstawie ekwiwalentu należy naliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także zaliczki na podatek dochodowy.
Czytaj także
Firma vs. koronawirus. Nowe przepisy w dwóch kolorach.
Czytaj więcejKtóry urlop wybrać, by nabrać sił do pracy?
Czytaj więcejZawieszenie działalności narzędziem do utrzymania płynności finansowej. Jak działa i czy jest efektywne?
Czytaj więcejWakacje kredytowe, czy wakacje na kredyt? Czym w istocie jest propozycja pomocy dla kredytobiorców w dobie koronawirusa?
Czytaj więcejWiosenne porządki rządu. Polski Ład - podsumowanie
Czytaj więcejSkok w rok nagrodzony. O rządowych planach nagradzania firm za rozwój i nie tylko
Czytaj więcejSplit payment. Co zmieni się od 1 lipca
Czytaj więcej30-krotność składek ZUS. O co ta cała awantura?
Czytaj więcej