Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować w podróży służbowej?

23 marca 2020
Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować w podróży służbowej?
Pandemia koronawirusa stała się faktem. Z pewnością większość firm odczuje na własnym budżecie skutki ograniczeń z tym związanych. Wiele przedsiębiorstw stara się pracować na dotychczasowych warunkach, z większą dbałością o higienę swoich pracowników. Niestety istnieje spora liczba biznesów, która opiera się na kontaktach międzyludzkich i to tych odległych zakątków globu. Jeśli więc jesteś pracownikiem lub pracodawcą w firmie, gdzie podróż służbowa jest na porządku dziennych, zobacz, co możesz zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich podwładnych podczas wyjazdu.
  • Informacje na wagę zdrowia
  • Higiena na miarę pandemii
  • Zamień live na video

Informacje na wagę zdrowia

Podróż służbowa, która jest koniecznością nie do ominięcia, powinna odbywać się wyłącznie do krajów, gdzie odsetek zarażonych jest znikomy. Wyjazd w rejony objęte czerwoną strefą, czy wskazywane jako ogniska choroby muszą być omijane szerokim łukiem. Wybierając się na wyjazd, trzeba koniecznie na bieżąco śledzić informacje związane z pandemią. Niektóre lotniska, czy miasta są niedostępne dla przybywających, a połączenia lotnicze są zawieszane do odwołania. Jako obywatele polscy musimy również odnosić się ze zrozumieniem i rozwagą do wiadomości i komunikatów przekazywanych przez oficjalne organy państwa jak chociażby Kancelaria Premiera, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, czy Główny Inspektorat Sanitarny. Nie można także bagatelizować doniesień z innych państw, które na bieżąco reagują nowymi przepisami w sprawie kontroli przygranicznych, czy ograniczeń przemieszczania się na terenie danego kraju.

Higiena na miarę pandemii

Higiena, odkażanie, dezynfekcja. To działania, które szczególnie podczas przemieszczania się między miejscami powinny być codziennością. Zalecenie w postaci zachowania bezpiecznej, co najmniej jednometrowej odległości od innych, szczególnie kichających i kaszlących jest również aktualne. Regularne długie i dokładne mycie rąk, ogólna higiena i odkażanie przedmiotów, z którymi się stykamy, to także ogólnodostępne zalecenia. Wszelkiego typu działania profilaktyczne, mające na celu niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa są teraz pożądane. Pamiętaj, nie musisz podawać ręki współpasażerom, czy kontrahentom, z którymi akurat prowadzisz rozmowę. Zastanów się także, czy masz w swojej torbie chusteczki, czy płyn antybakteryjny. Pożądane jest ponadto zachowania ostrożności w kontaktach ze współpasażerami, kichanie i kaszlanie w zgięcie łokciowe. W sytuacji, gdy zauważymy u innych uporczywe objawy chorobowe, zgłaszajmy to odpowiednim służbom sanitarnym. Sami również się obserwujemy pod kątem wzmagających się symptomów grypopodobnych. Musisz wiedzieć, że w zamkniętych środkach lokomocji, szczególnie gdy skazani jesteśmy na wielogodzinną wspólną podróż, wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie, więc udając się w delegację, nie możesz stracić czujności.

Zamień live na video

W czasie konieczności zachowania wzmożonych środków ostrożności, warto rozważyć alternatywną formę negocjacji, czy spotkań. Tam, gdzie jest to możliwe, czyń zdalne ustalenia, przesyłaj materiały informacyjne, czy dokumenty służbowe drogą elektroniczną. Porzuć bezpośrednie rozmowy na żywo na rzecz telekonferencji. Jeśli już jesteś na miejscu spotkania, ogranicz się do bywania w miejscach niezbędnych. Kawiarnię, czy restaurację zamień na hotelowy pokój. Zaopatrz się we własne artykuły pierwszej potrzeby, jeśli zamierzasz zostać na dłużej. Na wypadek zamknięcia granic, czy odwołania lotów, zawsze będziesz przygotowany. Zminimalizowanie kontaktów z innymi należy do kanonu pożądanych zachować w obliczu pandemii. Jeśli jesteś nawet lekko przeziębiony, lojalnie poinformuj o tym swoich kontrahentów i w miarę możliwości przełóż lub całkowicie odwołaj spotkanie. Biznes zawsze wymaga planu b, więc w tej wyjątkowej sytuacji miej przygotowaną alternatywą wersję negocjacji, która nie spowolni działalności twojego przedsiębiorstwa.

Wirus kontra biznes. Wirus kontra człowiek. Tak dziś wygląda stan wyjątkowy na całym świecie. By utrzymać się na powierzchni, zachowaj zdrowe podejście do tematu podróży służbowych i spraw, by firmowe finanse znalazły się w dobrych, wykwalifikowanych i zdezynfekowanych rękach.

Czytaj także