Jedź i nie płacz. Jak odnowić polisę OC i nie przepłacić

17 października 2019
Jedź i nie płacz. Jak odnowić polisę OC i nie przepłacić
„Nie lubisz ubezpieczać swojego samochodu, prawda? Za każdym razem masz poczucie, że kosztuje cię to trochę za dużo (…)”. Choć to tylko tekst reklamowy, który ma zachęcić do wyboru konkretnej usługi, to poniekąd święte słowa, które wypowiada wielu kierowców, którym właśnie zbliża się termin płatności składki OC. By nie dać się zwieść kolorowym obietnicom, dobrze jest zrobić rozeznanie metod wyboru najlepszej oferty ubezpieczeniowej.
  • Internetowy doradca
  • Osobisty doradca
  • Czytaj, pytaj i decyduj

Internetowy doradca

Polisa odpowiedzialności cywilnej (w skrócie OC) to obowiązek każdego posiadacza pojazdu. Czasem więc decydujemy się na określony wariant z przypadku. By przeanalizować stawki oferowane przez wszystkich ubezpieczycieli, warto pokusić się o rekonesans za pomocą narzędzia zwanego porównywarką. Jest wiele tego typu instrumentów służących zestawieniu cen polisy OC, lecz często wymuszają na zainteresowanym konieczność rejestracji, czy kontaktu telefonicznego. Możliwości anonimowego działania są w zasadzie znikome. Powstaje również pytanie, czy najwyżej w rankingu nie znajdują się wpisy sponsorowane oraz, jak zweryfikować wiarygodność podanych informacji. Równie istotną sprawą, jak cena, jest zakres i warunki proponowanej opcji, które również nie powinny zostać bez analizy.

Osobisty doradca

Poza zdalnym narzędziem weryfikacji jest też wielu pośredników, którzy na co dzień zajmują się sprzedażą ubezpieczeń. Zaufana agencja ubezpieczeniowa, fachowe doradztwo brokera, czy też zaprzyjaźniony agent z pewnością pomogą wybrać najkorzystniejszy wariant. Zbudowana relacja z pewnością ułatwia komunikację i werbalizację oczekiwań, a lata współpracy z ubezpieczycielami zaowocuje wyrobioną opinią na temat solidności konkretnej oferty. Dodatkowo takie instytucje wydają się wiarygodne, gdyż posiadają całą paletę propozycji i nie są zobligowane do sprzedaży usług jednego zakładu ubezpieczeń.

Czytaj, pytaj i decyduj

Fora dotyczące ubezpieczeń, opinie wśród rodziny i znajomych, a wreszcie osobiste doświadczenia z kontaktów z ubezpieczycielami. To również znakomite źródło informacji o polisach. Jest to opcja dla wszystkich, którzy już coś wiedzą na temat tej branży i wiedzą jak oddzielić informacji istotne od treści reklamowych. Pozostałym doradza się kontakt z fachowcem, który sprzeda polisę, ale szytą na miarę potrzeb klienta.

By mieć pewność, o do słuszności dokonanego wyboru, należałoby skorzystać ze wszystkich narzędzi weryfikacji. Przezorny kierowca jest zawsze ubezpieczony, lecz czasami to dziś nie wystarczy. Dokonujmy świadomych wyborów, by w przypadku zdarzenia drogowego nie mieć do siebie pretensji. Nauka na błędach w takim przypadku może być kosztowną lekcją.

Czytaj także