Koniec roku, początek remanentu

- Wiesz, co się liczy? Towary się liczy!
- Spis obowiązkowy dla wybranych
- Spisz rzeczy, by nie mieć straty
- Towar na wagę złota
- Policz starannie
Wiesz, co się liczy? Towary się liczy!
W Wikipedii wyczytamy, że inwentaryzacja to czynność mająca na celu najpierw zbadanie faktycznej ilości towarów posiadanych przez przedsiębiorstwo, a następnie uzgodnienie tego stanu z ilością wynikającą z odpowiednich dokumentów takich jak faktury, PZ-ki, raporty kasowe, oraz ze stanami w komputerowym programie handlowo-magazynowym. Sprawdzenie stanu magazynowego firmy i konfrontacja przeprowadzonego spisu z dokumentacją ilościową, to w skrócie definicja tego trudnego w wymówieniu obowiązku. Zakończeniu roku podatkowego nie może obyć się bez porównania stanu magazynowego z początku i końca roku oraz na podstawie książki przychodów i rozchodów. Tylko takie ręczne sprawdzenie pozwoli stwierdzić jednoznacznie, czy miniony rok podatkowy zakończyłeś z dochodem, czy też stratą. Pomoże ci w tym analiza faktur, raportów kasowych, czy dokumentów magazynowych.
Spis obowiązkowy dla wybranych
Okazuje się, że obowiązkiem inwentaryzacji objęci są wszyscy przedsiębiorcy rozpoczynający i zamykający działalność, a także wszyscy ci, których na mocy zarządzenia zobliguje do tego naczelnik Urzędu Skarbowego. Remanent powinien się odbyć również w sytuacji, gdy następuje zmiana wspólnika w firmie lub stosunku udziałów. Co więcej, przepisy z 2018 roku, znoszą konieczność zgłaszania do Urzędu Skarbowego chęci spisu w trakcie roku.
Spisz rzeczy, by nie mieć straty
Co w sytuacji, gdy stan magazynowy okaże się niezgodny z załączoną dokumentacją? Wtedy też należy odpowiednio, w oparciu o przepisy prawa i regulamin firmy skorygować ilość w systemach informatycznych służących do ich ewidencji, a także uzupełnić odpowiednie dokumenty. Warto wiedzieć, że dokument inwentaryzacji sporządzony w danym dniu określa ilość towarów w tym właśnie czasie, również tych, które, zgodnie z dokumentacją są zamówione, a jeszcze nie zostały dostarczone.
Towar na wagę złota
Remanent dotyczy towarów handlowych, lecz szczegółowy zakres rzeczy objętych spisem określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. 2003 nr 152 poz. 1475), a w szczególności § 27 ust. 1 ww. rozporządzenia: Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Trzeba jednak wiedzieć, że materiałami, które nie mogą zostać uwzględnione w dokumencie inwentaryzacji, jest wyposażenie i środki trwałe firmy, np. meble, czy telefony komórkowe.
Policz starannie
Kiedyś nauczyciel w szkole wystawiał odpowiednią ocenę za starannie prowadzony zeszyt. Dziś każdy przedsiębiorca dokonując inwentaryzacji, sam wystawia sobie świadectwo właściwie wykonanej pracy. Przepisy wprost określają, że dokument spisu powinien być staranny i trwały. W praktyce oznacza to tyle, że oprócz zawartości merytorycznej bez zarzutu warto zwrócić szczególną uwagę na sposób zapisu, który jest czytelny dla odbiorcy, dokonany długopisem i nieścieralnym narzędziem (np. ołówkiem). Nie można także zapomnieć o opatrzeniu dokumentu podpisami osób dokonujących remanentu. Ponadto, na karcie spisu powinny znaleźć się takie dane, jak: imię i nazwisko przedsiębiorcy (nazwę firmy), data sporządzenia, numer kolejny pozycji, szczegółowe określenie towaru i innych składników majątku, jednostka miary, ilość materiałów i towarów wyliczoną w czasie spisu, cena w złotych i groszach, wartość wynikająca z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową, łączna wartość spisu z natury, wartość pomniejszenia, klauzula „Spis zakończono na pozycji…”. By jednak mieć pewność co do prawidłowości sporządzonego dokumentu, może posiłkować się gotowymi, sprawdzonymi wzorami z zaufanych źródeł, które niejednokrotnie zawierają szczegółowe omówienie poszczególnych pozycji (np. http://www.druki.gofin.pl/druki-inwentaryzacyjne,wzory,51.html)
Przedsiębiorco prowadzący KPiR, jeśli to dla ciebie nie pierwszy rok obrachunkowy, to z pewnością remanent przestał już brzmieć jak zawiłe obcojęzyczne określenie. A zapoznanie się z obecnie obowiązującymi przepisami sprawi, że długa i mozolna INWENTARYZACJA stanie się krótkim i prostym SPISEM.
Czytaj także
Czym jest i dlaczego tak się boisz drugiego progu podatkowego?
Czytaj więcejEstoński CIT po polsku
Czytaj więcejPodatek cyfrowy dla amerykańskich gigantów–europejski problem
Czytaj więcejDieta podatkowa SLIM VAT. Co warto wiedzieć projekcie uproszczenia i unowocześnienia rozliczeń VAT.
Czytaj więcejMarihuana. Czy marzenia o wielkim biznesie pójdą z dymem?
Czytaj więcej„Nieodpłatne świadczenia” od pracodawcy – czym są i co na to skarbówka
Czytaj więcejProwadzisz sklep budowlany lub meblarski? Otwieraj po majówce i nie zapomnij o wytycznych Ministerstwa Rozwoju.
Czytaj więcejBon turystyczny–pomoc dla branży, czy wirus w prezencie?
Czytaj więcej