Kontrole, mandaty i wiele więcej. Czym jeszcze fiskus zaskoczy firmy zimą?

13 stycznia 2021
Kontrole, mandaty i wiele więcej. Czym jeszcze fiskus zaskoczy firmy zimą?
Od stycznia aż do lutego potrwają wzmożone kontrole skarbówki w polskich firmach. Mogą one dotyczyć m.in.zasadności wypłacanych świadczeń, a także przestrzegania szczególnych przepisów, uchwalonych na czas pandemii.
  • Narzędzia do walki z nieprawidłowościami
  • Zwiększone uprawnienia urzędników skarbowych
  • Kontrola dla kontroli, czy budżetu?

Narzędzia do walki z nieprawidłowościami

Pod tym tajemniczym i ogólnym określeniem kryją się wszelkie kary, czy mandaty nałożone na przedsiębiorców, u którym urzędnik stwierdzi naruszenie przepisów. Według informacji podawanych przez Puls Biznesu wzmożone kontrole w firmach mają potrwać od 11 do 29 stycznia, zaś w przedsiębiorstwach, które zawiesiły działalność z powodu pandemii, wizyty można się spodziewać w pierwszej połowie lutego. Równocześnie należy pamiętać, że obecne przepisy dają prawo odmowy przyjęcia mandatu, co sprawia, że taka sprawa ostatecznie ląduje w sądzie. W sejmie skrajna prawica złożyła właśnie projekt ustawy uniemożliwiającej nieprzyjęcie mandatu. Jeśli przepisy znajdą poparcie większości parlamentarnej, firmy zostaną zobligowane do pogodzenia się z nieprzychylną decyzją urzędnika skarbowego.

Zwiększone uprawnienia urzędników skarbowych

Jak donosi Puls Biznesu, “Szefowie izb administracji skarbowej przedstawili specjalne wytyczne podległym jednostkom, czyli urzędom celno-skarbowym.” W ślad za nowymi narzędziami dyscyplinowania przedsiębiorców w postaci różnego rodzaju kar finansowych, w najbliższym czasie pójdą także zwiększone uprawnienia urzędników skarbowych. O szczegółach pisaliśmy w artykule z listopada, dostępnym pod tym linkiem https://www.taxly.pl/porady/kontrole-urzednicze-w-nowej-rzeczywistosci-co-warto-wiedziec/
Oprócz prowokacji zakupowych, czy zajęcia mienia, mają to być także zmiana trybu postępowania wobec podmiotu, który dopuścił się nieprawidłowości. Firmy muszą być przygotowane także na kontrolę zasadności przyznanych środków z tarcz. Wymiana informacji między urzędnikami skarbowymi będzie bliższa, częstsza, a z czasem także zautomatyzowana. W ramach dedykowanych przepisów (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 ze zm. oraz art. 15zy specustawy w sprawie COVID-19), jeśli w ramach współpracy na linii ZUS-KAS zostaną stwierdzone błędy (np. w kwocie przychodów, czy nieuzasadnione skorzystanie z prawa do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz FP, FS i FGŚP), wtedy należy spodziewać się konieczności zwrotu niezapłaconych składek wraz z odsetkami. Lepiej więc dmuchać na zimne i wprowadzić u siebie w przedsiębiorstwie procedurę i nawyk podwójnej kontroli złożonych oświadczeń.

Kontrola dla kontroli, czy budżetu?

Mówi się, że celem masowej akcji kontrolowania firm jest podreperowanie budżetu państwa. Od tej opinii jednoznacznie odcina się natomiast wicedyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej MF Robert Michalski, który w rozmowie z PAP przekonywał, że to kontynuacja zeszłorocznego sprawdzania warsztatów samochodowych, punktów wymiany opon czy stacji paliw, czy wywiązali się z obowiązku posiadania kas fiskalnych online. Od 1 stycznia 2021 do sektorów poddanych kontroli pod kątem kas dołączyła także m.in. branża beauty, gastronomiczna, czy prawnicy.

Świętym prawem skarbówki jest kontrolować finanse państwowe i prawidłowość wydatkowania środków publicznych. Kontrole fiskusa zataczają obecnie coraz szersze kręgi i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić w najbliższym czasie. Nawet najdramatyczniejsza sytuacja danego biznesu w pandemii nie będzie wystarczającym wytłumaczeniem dla urzędnika, który odnotuje odstępstwo firmy od stosowania przepisów. Być zawsze przygotowanym – to hasło stanie się od teraz przewodnim każdego przedsiębiorcy trzymającego rękę na pulsie

Czytaj także