Kreatywność podatkowa rządu, za którą zapłacą prezesi

30 lipca 2021
Kreatywność podatkowa rządu, za którą zapłacą prezesi
Składka od prezesów. Tak w skrócie opisuje się nowy pomysł polskiego rządu dotyczący opodatkowania najbogatszych. I choć zapisy znalazły się w Polskim Ładzie już jakiś czas temu, to dopiero teraz ujrzały światło dzienne i wzbudziły emocje opinii publicznej. Skąd ta dodatkowa danina i ile ma wynieść? Szczegóły poniżej.
  • Opodatkowanie prezesów w górę
  • Wynagrodzenie członka zarządu dziś

Opodatkowanie prezesów w górę

Według doniesień „Rzeczpospolitej” do 41% wzrośnie podatek od zarobków członków zarządu i prezesów, którzy pełnią swoje funkcje na podstawie powołania. Jest to podwyżka aż o 9 punktów procentowych względem dotychczasowej daniny. Pod tym wzrostem ustawodawca ukrył składkę zdrowotną. Obserwatorów dziwi jednak fakt braku uzasadnienia zmian, a także brak wyraźnego zasygnalizowania ich w ramach prezentowania głównych założeń programu. Zmiany, które według szacunków mają objąć 80% członków zarządów i prezesów, wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Wynagrodzenie członka zarządu dziś

Jedną z dróg do pełnienia funkcji członka zarządu jest akt powołania. Jest to odmienna od umowy o pracę, czy zlecenie forma wykonywania obowiązków. Wspomniane obie opcje wiążą się ze specyficznymi, standardowymi zobowiązaniami pracownika, czy zleceniobiorcy wobec ZUS-u i urzędu skarbowego w postaci oskładkowania. Ale już powołanie uchwałą zgromadzenia wspólników członka zarządu, nie nakłada na niego obowiązku zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych czy zdrowotnych. Wynika to z charakteru powołania, które nie jest ani stosunkiem pracy, ani umową zlecenie, wobec których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. W kwestiach podatkowych również występują istotne różnice. Otóż powołany członek zarządu płaci zaliczkę na podatek od wynagrodzenia w wysokości 17% (lub 32% jeśli o to zawnioskuje), a przychód pomniejsza tylko o koszty uzyskania (od 250 zł do 3000 zł), nie uwzględnia kwoty wolnej od podatku.

W artykule Rzeczpospolitej przeczytamy, że „Zdaniem ekspertów zmiana najbardziej uderzy w małe i średnie firmy, które będą musiały już za kilka miesięcy zrekompensować prezesom i członkom zarządów obniżkę ich pensji. Nowe zasady mają bowiem wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.”. Obserwatorzy obawiają się, że takich „kwiatków” podatkowych w przyszłorocznych przepisach może się pojawić więcej. Czytajmy i sprawdzajmy, bo państwowy przekaz medialny bywa niepełny.

Źródła:
forsal.pl; gospodarka.dziennik.pl

Czytaj także