Który urlop wybrać, by nabrać sił do pracy?

18 marca 2020
Który urlop wybrać, by nabrać sił do pracy?
A może by tak zrobić sobie przerwę od pracy? Zastanawia się wielu zmęczonych nadmiarem obowiązków zatrudnionych. W większości korporacji dłuższy odpoczynek jest deklarowany z dużym wyprzedzeniem, by móc z aptekarską precyzją ułożyć plan działań w przedsiębiorstwie na czas wakacji. Bywa, że uniemożliwia to pracownikom regenerację sił wtedy, gdy akurat tego najbardziej potrzebują, tak po ludzku, poza harmonogramem i sprawia, że niewypoczęty członek załogi staje się z czasem nieefektywny. Znając jednak możliwości swoje i pracodawcy, można tak wykorzystać dostępne możliwości urlopowe, by w sytuacji wyższej konieczności, żadna ze stron umowy o pracę nie czuła się pokrzywdzona.
  • Urlop od korporacji–w drodze z roboty do pracy
  • Urlop bezpłatny–odpocznij bez kosztów
  • Urlop wypoczynkowy–wypoczywaj i zarabiaj

Urlop od korporacji–w drodze z roboty do pracy

To najnowsza propozycja rządu dla najprężniej rozwijającego się sektora gospodarki. Najlepiej wykwalifikowani specjaliści IT i w dziedzinie nowych technologii (programiści, inżynierowie, informatycy), będą mogli już niebawem, według zapowiedzi minister Emilewicz, wziąć dodatkowe wolne od dotychczasowej pracy. Choć nazwa sugeruje, że może on dotyczyć każdego pracownika ustrukturyzowanej firmy, to jednak bierze pod uwagę wyłącznie określoną grupę adresatów. W ślad za modelem skandynawskim rząd planuje wysyłać na urlopy tych, którzy podejmą ryzyko założenia własnego start-upu. Ma to być jeden z elementów wspierania przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce. Zgodnie z wypowiedziami Pani minister krajanie nie są nawykli do porażek, a to jedyna droga do zdobycia cennego doświadczenia, również tego trudnego. W myśl założeń ten rodzaj przerwy byłby bezpłatny i mógłby potrwać kilka miesięcy, by pozwolił na swobodne przetestowanie pomysłów na biznes, a zakończony powodzeniem–zwiększył konkurencję na rynku. W planach są również przepisy, które sprawią, że tak długa absencja nie obciąży pracodawcy. Całość propozycji w swym finalnym kształcie ma być szeroko konsultowana społecznie. Według zapewnień rządu pracownik, któremu nie powiodła się próba samodzielnego biznesu, bez przeszkód mógłby wrócić na swoje stanowisko, na zasadach podobnych do tych związanych z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim. Projekt ma być gotowy za kilka miesięcy i być może okaże się długo oczekiwanym kompromisem między wyobrażeniami pracowników i pracodawców.

Urlop bezpłatny–odpocznij bez kosztów

Dokładniej–bez kosztów dla pracodawcy. Taki rodzaj wolnego udzielany jest niechętnie, choć z pewnością w sytuacji podbramkowej, gdy pracownik wykorzystał limit przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, przysługującego z kodeksu pracy i nagłe okoliczności sprawiły, że nie mógł zawiadomić pracodawcy z odpowiednim wyprzedzeniem. Cel takiego wypoczynku może być w zasadzie dowolny, czasem nawet brany jest, by podjąć pracę u innego pracodawcy. W tym ostatnim przypadku staż pracy i urlopowy jest liczony u pracodawcy, u którego świadczona jest praca. Osoba na bezpłatnym wolnym pozostaje pracownikiem, lecz bez wynagrodzenia na czas jego trwania. Tak, jak pracownik na wniosku o ten rodzaj przerwy nie musi wskazywać przyczyny, tak pracodawca ma prawo do odmowy udzielenia go. Dodatkowo przedłużający się ponad 3 miesiące okres przebywania poza firmą może sprawić, że uruchomione zostanie prawo pracodawcy do odwołania pracownika z pauzy. Są okoliczności, które cię zaskoczyły i z których nie chcesz się tłumaczyć, a praca cię dodatkowo obciąża? Wybierz wariant bezpłatny, zadeklaruj powrót w pełnej gotowości po upływie ustalonego terminu, a na pewno spotkasz się ze zrozumieniem.

Urlop wypoczynkowy–wypoczywaj i zarabiaj

Najpowszechniejszym rodzajem przerwy, na który decydują się zatrudnieni na umowę o pracę, jest urlop wypoczynkowy. Jego długość wynikająca wprost z kodeksu pracy pozwala na zaplanowanie dłuższego wyjazdu w porozumieniu z pracodawcą, najczęściej w okresie wakacyjnym. Jest to o tyle wdzięczny temat, że zarówno pracownik może poświęcić, co najmniej tydzień na wzięciu oddechu, jak i zdystansowanie się od służbowych powinności, a pracodawca ma kontrolę nad nieobecnościami i możliwość sprawnego delegowania obowiązków na innych członków zespołu.

Tak samo pewne, jak to, że bywa się zmęczonym pracą, jest to, że prędzej czy później trzeba będzie zrobić sobie odpoczynek. Jeśli nie ma możliwości wcześniejszego zaplanowania, warto skorzystać z możliwości, które oferuje nam kodeks pracy. Pamiętaj, że zazwyczaj w biznesie działa zasada wzajemności, więc dogaduj się i odpoczywaj.

Czytaj także