Mentoring: wymysł, czy sojusznik w przedsiębiorców?

- Zdefiniuj problem
- Diabeł tkwi w metodzie
- Zyski z mentoringu
Zdefiniuj problem
Sprecyzowanie, czym jest mentoring, należy zacząć od kategorycznego stwierdzenia, że nie jest tym samym, co coaching. Choć granice są nieostre dla znawców, to obrazowo można by rzec, że różnice są takie, jak między sukienką a spódnicą. Niby dotyczą podobnych okazji oraz określonej grupy odbiorców, a jednak wyglądają inaczej. Podobnie rzecz ma się z mentoringiem, który wchodzi głębiej w problem i jest procesem długofalowym.
Diabeł tkwi w metodzie
Praca z mentorem, który wyraźnie skupia się na samym akcie rozwoju kandydata. Tak w skrócie można scharakteryzować tę metodę. Relacja uczeń–mistrz wiele uwagi poświęca się samym okolicznościom powstania danej sytuacji, jej charakterystyce i przebiegowi. Głównym celem przyświecającym temu sposobowi pracy jest rozwój kompetencji osobistych podopiecznego, w której nauczyciel jest ekspertem w danej dziedzinie. Samorozwój jest rozłożony w czasie, z niespiesznym tempem i przebiega zgodnie z planem ułożonym przez osobę mentorowaną. Mimo iż mentoring nie ma jasno określonych ram, to istnieje rozróżnienie na ten nieformalny, czy ten zaaranżowany z uwagi na okoliczności nawiązania relacji. Dodatkowo może mieć charakter, zarówno indywidualny, jak i grupowy. Metody, które mogą wydawać się nieostre, scharakteryzowano, jako towarzyszenie podopiecznemu w zadaniach, ale i przygotowywanie do mogących nadejść trudności. Przewodnik czasem nawet prowokujący nieprzewidziane sytuacje ku refleksji, a sam demonstruje modelowy sposób postępowania. Gromadzenie przemyśleń, które posłużą w przyszłości uczniowi to ostatnie zadanie doradcy rozwojowego.
Zyski z mentoringu
Korzyści płynące ze stosowania tej ścieżki samorozwoju i dochodzenia do rzeczy wielkich są niepodważalne. Rozwój kwalifikacji i wykorzystanie potencjału intelektualnego pracowników, zapobieganie efektowi wypalenia kadry niezależnie od wieku, a także pobudzanie do samodoskonalenia. To tylko niektóre z nich. Nie do przecenienia jest też zwiększenie efektywności samej pracy, co efekcie prowadzi do polepszenia wizerunku przedsiębiorstwa w oczach pracowników, ale i na zewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje osoba samego mentora, która odpowiednio wyszkolona, profesjonalna, dyskretna i etyczna, stanowi świetny przykład dla zespołu, z którym pracuje. Żaden biznes nie zrezygnuje z doszkalania kadry, która czasem zwyczajnie nie umie dotrzeć do swoich nieodkrytych jeszcze kompetencji. Odpowiednio zmotywowana może dokonać z pozoru niemożliwego. Również analiza potencjalnych zagrożeń oraz szans sprawia, że właściciel można zawczasu zareagować na zbliżający się kryzys, a przy okazji wykorzystać kompetencje samoświadomego pracownika.
Czytaj także
Kontrole urzędnicze w nowej rzeczywistości. Co warto wiedzieć?
Czytaj więcejUtarczki o tarczę. Co zakłada program antykryzysowy dla polskich przedsiębiorców?
Czytaj więcejPakiet VAT e-commerce z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy
Czytaj więcejNowy podatek od sprzedaży detalicznej
Czytaj więcejAlpaki–oryginalny pomysł na biznes
Czytaj więcejPolska, czy zagranica? Zobacz, czy emigracja zarobkowa wciąż się opłaca
Czytaj więcejWpisanie do rejestru VAT nowego przedsiębiorstwa. Zmiany w 2017 roku
Czytaj więcejSzczęście Frankowiczów – zmartwieniem dla banków?
Czytaj więcej