Mikrorachunek podatkowy–sprawdź, co przygotował dla Ciebie Urząd Skarbowy

14 grudnia 2019
Mikrorachunek podatkowy–sprawdź, co przygotował dla Ciebie Urząd Skarbowy
Od 1 dnia 2020 roku zacznie obowiązywać indywidualny rachunek podatkowy, służący do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Tylko ten rodzaj transakcji jak ww. wpłaty, zostanie załatwiony przez podatników i pracodawców-płatników za jego pośrednictwem. Zwroty nadpłat i podatków będą podlegały dotychczasowym zasadom, a obecnie obowiązujące rachunki do wpłat zostaną zdezaktywowane z ostatnim dniem grudnia. Zobacz, jakie masz obowiązki, co zyskasz i czemu służy wprowadzona zmiana.
  • Rachunek mikro–zmiana duża
  • Jedno konto–trzy podatki

Rachunek mikro–zmiana duża

Indywidualny rachunek podatkowy, jak sama nazwa wskazuje, jest unikalnym numerem, który nie ewoluuje, nawet po zmianie miejsca zamieszkania, czy nazwiska. Ten 26-znakowy kod można wygenerować na stronie https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego lub uzyskać w dowolnym urzędzie skarbowym po podaniu numeru PESEL lub NIP. Nie dotyczy on płatności podatków innych niż PIT, CIT, czy VAT, również w zakresie korekt zobowiązań podatkowych za lata ubiegłe. W razie wątpliwości radą służy Krajowa Informacja Skarbowa dyżurująca pod telefonem lub odpowiadająca na zapytania mailowe. Ważne, by nie generować indywidualnego numeru poza autoryzowaną stroną podatkową oraz na podstawie podejrzanych maili, czy SMS-ów, które mogą być formą wyłudzenia.

Jedno konto–trzy podatki

Ustawodawca przekonuje, że wraz z wprowadzoną zmianą, podatnik zyskuje wygodę w płatnościach 3 podatków na jeden niezmienny rachunek, a także proste, czytelne zasady w pakiecie. Możliwość szybkiego, całodobowego i bezproblemowego wygenerowania numeru, powinno znacząco usprawnić płatności podatkowe i przyspieszy uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu. Jedno konto minimalizuje również ryzyko omyłkowego przelewu, tak, jak miało to miejsce w przypadku regulowania należności na różne rachunki w zależności od rodzaju podatku.

Mikrorachunek podatkowy wydaje się tą zmianą, która faktycznie ma ułatwić życie podatnikom. To kolejny mały krok w stronę minimalizacji formalności. Czekamy na więcej.

Czytaj także