Mikrorachunek podatkowy–sprawdź, co przygotował dla Ciebie Urząd Skarbowy

- Rachunek mikro–zmiana duża
- Jedno konto–trzy podatki
Rachunek mikro–zmiana duża
Indywidualny rachunek podatkowy, jak sama nazwa wskazuje, jest unikalnym numerem, który nie ewoluuje, nawet po zmianie miejsca zamieszkania, czy nazwiska. Ten 26-znakowy kod można wygenerować na stronie https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego lub uzyskać w dowolnym urzędzie skarbowym po podaniu numeru PESEL lub NIP. Nie dotyczy on płatności podatków innych niż PIT, CIT, czy VAT, również w zakresie korekt zobowiązań podatkowych za lata ubiegłe. W razie wątpliwości radą służy Krajowa Informacja Skarbowa dyżurująca pod telefonem lub odpowiadająca na zapytania mailowe. Ważne, by nie generować indywidualnego numeru poza autoryzowaną stroną podatkową oraz na podstawie podejrzanych maili, czy SMS-ów, które mogą być formą wyłudzenia.
Jedno konto–trzy podatki
Ustawodawca przekonuje, że wraz z wprowadzoną zmianą, podatnik zyskuje wygodę w płatnościach 3 podatków na jeden niezmienny rachunek, a także proste, czytelne zasady w pakiecie. Możliwość szybkiego, całodobowego i bezproblemowego wygenerowania numeru, powinno znacząco usprawnić płatności podatkowe i przyspieszy uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu. Jedno konto minimalizuje również ryzyko omyłkowego przelewu, tak, jak miało to miejsce w przypadku regulowania należności na różne rachunki w zależności od rodzaju podatku.
Mikrorachunek podatkowy wydaje się tą zmianą, która faktycznie ma ułatwić życie podatnikom. To kolejny mały krok w stronę minimalizacji formalności. Czekamy na więcej.
Czytaj także
Spisz się i poinformuj o ogrzewaniu. Jakie są najbliższe obowiązki Polaków?
Czytaj więcejŚwiadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jak wygląda polska wersja pomocy przedsiębiorcom?
Czytaj więcejZmiana czasu do zmiany. Rewolucja, czy fake news?
Czytaj więcejProwadzisz sklep budowlany lub meblarski? Otwieraj po majówce i nie zapomnij o wytycznych Ministerstwa Rozwoju.
Czytaj więcejPrzedawnienia podatkowe wstrzymane. Czy koniec pandemii zakończy samowolę ustawodawcy?
Czytaj więcejUmowa toolingu – narzędzie do uszczęśliwiania obu stron zlecenia
Czytaj więcejConcierge w firmie – luksus czy standard?
Czytaj więcejSkładki ZUS - konsekwencje nieopłacenia lub spóźnień w zapłacie
Czytaj więcej