Modernizacja wielkiej płyty. Czy to, co zapomniane stanie się chlubą?

17 października 2019
Modernizacja wielkiej płyty. Czy to, co zapomniane stanie się chlubą?
Budownictwo z wielkiej płyty, które popadło w niełaskę architektów, być może niebawem wróci w wielkim stylu. Taki wniosek można wysunąć z zapowiedzi rządowych ekspertów, którzy ogłosili na rok 2020 wielką termomodernizację reliktu PRL, zamieszkałego przez 12 milionów Polaków.
  • Żelbetonowe problemy
  • Promyk nadziei na lepsze jutro
  • Będzie lepiej na mur–beton

Żelbetonowe problemy

60 tysięcy rozpadających się i niedocieplonych bloków, kryjących w sobie przestarzałą instalację i pokryte nieestetyczną elewacją. Tak pokrótce można zdiagnozować problemy budownictwa z wielkiej płyty. Takie zatrważające wnioski może wysunąć każdy, kto choć raz miał styczność z tego typu konstrukcją. Potwierdzają to twarde dane z Instytutu Techniki Budowlanej, dzięki którym Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podjęło decyzję o podjęciu prac naprawczych. Zmniejszenie ubóstwa energetycznego. Takim mianem określany jest cel założonych na przyszły rok prac z zakresu energetyki przestarzałych bloków.

Promyk nadziei na lepsze jutro

Na premia za montaż fotowoltaiki mogą liczyć te podmioty, które zamienią szare dachy bloków na prawdziwe elektrownie słoneczne. Już dziś świetnie prosperujące przykłady takich inicjatyw we Wrocławiu, czy Szczecinie pokazują, że to nie odległa przyszłość, ale całkiem realny i opłacalny plan działań. By rozpowszechnić ideę remontu starych budynków, o dofinansowania robót (nawet do 50% wartości) mogą starać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, a także właściciele i zarządcy budynków.

Będzie lepiej na mur–beton

Większa stabilność i trwałość konstrukcji ma zostać zagwarantowana dzięki montażowi kotew, a ukłonem w stronę środowiska ma być ogrzewanie niskoemisyjne oparte na czystej energii. Uszczelnienie w parze z poprawą stanu technicznego bloków również leży na sercu pomysłodawcom prac. Premia termomodernizacyjna może zostać uzupełniona o premię kompensacyjną dla tych, którzy zdecydują się na prace kompleksowe w budynku. Bloki powinny stać się nie tylko estetyczne, wydajne energetycznie, ale i trwałe.

Czy wielka płyta ma szansę konkurować z nowym budownictwem? Chwilowo na pewno nie. Ale nigdy nie można przestać walczyć o kilkaset tysięcy mieszkań, które stanowią miejsce do życia kilku milionów obywateli.

Czytaj także