Nowy Polski Ład 2022 – zarys zmian w podatkach

8 kwietnia 2021
Nowy Polski Ład 2022 – zarys zmian w podatkach
Nowy Ład to składający się z 10 obszarów szeroki rządowy projekt zmian społeczno-ekonomicznych w Polsce, którego wstępna realizacja zapowiadana jest na rok 2022. Największe emocje budzą rzecz jasna zapisy związane z kwestiami podatkowymi. I choć teoretycznie nie są najistotniejsze z punktu widzenia podreperowania popandemicznego budżetu narodowego, to mają bezpośredni wpływ na kondycję finansową polskich firm. Zobacz, czy Nowy Ład ma szansę stać się pierwszą jaskółką faktycznej zmiany na lepsze, czy okaże się tylko praktycznie nieodczuwalnym powiewem świeżości dla starej “dobrej zmiany”.
  • Sprawiedliwe podatki
  • Kwota wolna od podatku
  • Drugi próg podatkowy
  • Kto na tym zyska?
  • Czy Nowy Ład jest bez wad?

Sprawiedliwe podatki

Według zapowiedzi Ministerstwa Finasów Nowy Ład obejmie obszary takie, jak: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. Wśród wymienionych tematycznych kręgów sporo miejsca poświęcono kwestiom podatkowym. Choć całościowy plan z jego najistotniejszymi szczegółami ma zostać ogłoszony na przełomie kwietnia i maja, to już dziś minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zapewnia, że ustalenia opierają się na idei sprawiedliwości. Dla podatnika oznacza to tyle, że wysokość podatku będzie uzależniona od wysokości wpływów i nie będzie tu miejsca na dotychczasowe faktyczne wyższe obciążenie podatkami mniej zarabiających.”W Polsce mamy tak ustawiony system, że procentowo ci, co mniej zarabiają, płacą więcej podatków niż ci bogatsi. Tutaj będzie taki troszeczkę reset” – tak stwierdził minister. Zgodnie z obietnicą władzy, zapisy dotyczące podatków mają być neutralne na budżetu państwa.

Kwota wolna od podatku

Według doniesień medialnych jednym z bardziej spektakularnych założeń Nowego Ładu jest zwiększenie w 2022 roku kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 000 zł. Motorem zmian w systemie podatkowym ma być pobudzenie konsumpcji obywateli po ustaniu pandemii, powodowany entuzjazmem w zakresie wydatkowania środków prywatnych. Od 2018 do 2021 roku limit dochodu, od którego podatnik nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego (kwota wolna od podatku PIT), wynosi 8000 zł. Oznacza to, że osoba, która w 2020 roku zarobiła do 8000 zł, nie jest zobowiązania do zapłaty podatku do urzędu skarbowego w 2021 roku. Warto przypomnieć, że informacja ta jest istotna dla podatników rozliczających się według skali podatkowej na formularzach PIT-36 i PIT-37. Projekt, który trafił do Sejmu 11 marca, posiada następujące uzasadnienie: „Wprowadzenie wyższej kwoty od podatku będzie miało szczególne znaczenie dla osób zarabiających do 2.500 zł miesięcznie, gdyż osoby te będą w całości zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodatkowo należy zaznaczyć, że świadczenia emerytalno-rentowe, których wysokość nie przekracza kwoty 2.500 zł, miesięcznie także zostaną zwolnione z obowiązku ponoszenia ciężaru fiskalnego. Zwiększenie kwoty wolnej do 30 tys. daje kwotę zmniejszająca podatek 5,1 tys. zł rocznie, czyli 425 zł miesięcznie. Przeciętny miesięczny zysk podatnika ok. 380 zł”. Kwestie nowej kwoty wolnej od podatku będzie można uwzględnić dopiero w zeznaniu za rok 2022, czyli dotyczyć będą dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 roku.

Drugi próg podatkowy

Słyszysz drugi prób podatkowy, myślisz większe daniny. I słusznie. Paniczny strach przed objęciem wyższym podatkiem powinien być znacząco złagodzony zapowiedzianymi rozwiązaniami. Otóż media podają, że zostanie on rewolucyjnie podniesiony z kwoty 85 000 zł do kwoty 120 000 zł.

Kto na tym zyska?

“Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że beneficjentami proponowanych rozwiązań będą emeryci i renciści zwolnieni z podatku PIT emerytur i rent do wysokości 2,5 tys. zł, a także osoby z minimalnym wynagrodzeniem. Zaniepokoić się mogą osoby prowadzące nieźle prosperującą jednoosobową działalność gospodarczą, których wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od dochodu, a nie stała, tak, jak ma to miejsce obecnie. Dodatkowo, wśród hipotetycznych założeń Nowego Polskiego Ładu wymienia się także likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku PIT.

Czy Nowy Ład jest bez wad?

Odpowiedź na to pytanie byłaby dużą nieroztropnością, szczególnie na etapie szczątkowych informacji podawanych przez rząd do wiadomości publicznej. Ocenę zasadności i skuteczności wprowadzonych przepisów oceniać będzie można po wdrożeniu i przetestowaniu proponowanych rozwiązań.

Źrodła:
ksiegowosc.infor.pl
money.pl
podatki.gazetaprawna.pl

Czytaj także