Pakiet VAT e-commerce z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy

29 czerwca 2021
Pakiet VAT e-commerce z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy
Handel elektroniczny kwitnie w najlepsze. Pandemia uwydatniła potrzebę zaopatrywania się i wymiany towarowej na odległość. Wspomóc obecny stan rzeczy ma tytułowy pakiet e-commerce, który, według zapewnień ustawodawcy, ma zapewnić polskim przedsiębiorcom silną pozycję na konkurencyjnych rynkach trzecich. Z dniem 1 lipca 2021 roku wchodzi w życie znowelizowana ustawa o VAT wynikająca z zapisów unijnej dyrektywy. To ważna informacja np. dla sprzedawców, którzy chcieliby bez większych konsekwencji podatkowych sprzedawać towary poza Unię Europejską i nie płacić horrendalnych sum za zagraniczne przesyłki. Zobaczmy, co jeszcze będzie można w handlu na odległość.
  • Opodatkowanie małych przesyłek i interfejsów elektronicznych
  • Zmiana zasad rozliczania VAT dla sklepów internetowych
  • Tax free i kasy fiskalne online

Opodatkowanie małych przesyłek i interfejsów elektronicznych

W ramach pakietu e-commerce import tzw. małych przesyłek, których wartość nie przekracza 22 euro, nie będzie zwolniony z VAT i to na terenie całej Unii Europejskiej. Dla amatorów Aliexpress informacja też nie jest dobra. Otóż od 1 lipca wszystkie produkty tam kupowane będą objęte VAT. Dodatkowo wszystkie przesyłki, które mimo wcześniejszego zamówienia, dotrą po wskazanym terminie, będą wiązały się z obowiązkiem uiszczenia podatku od nich. Równocześnie z objęciem małych przesyłek podatkiem, wprowadzono też uproszczenia. W ramach przesyłek o niewielkiej wartości, nieprzekraczającej 150 Euro, nabywanych przez Europejczyków i dostarczanych do nich z państw trzecich będzie można zastosować procedurę One Stop Shop. Umożliwia ona łatwe zadeklarowanie i zapłatę podatku od tych importowanych towarów.
Obowiązku podatkowe spadną również na właścicieli tzw. interfejsów elektronicznych, czyli portale aukcyjne, sprzedażowe, które od wybranych transakcji odbywających się za ich pośrednictwem będą zobligowane odprowadzać VAT. Wprowadzona nowelizacja sprawi, że staną się podatnikami, a nie tylko pośrednikami sprzedaży. Zatem ciężar rozliczeń VAT będzie spoczywał na nich, a nie na dostawcach.
Wraz z wprowadzoną równolegle we wszystkich państwach członkowskich UE dyrektywą, zmianie ulega także dotychczas stosowana terminologia. Ze słownika pojęć handlowych oficjalnie znika określenie sprzedaży wysyłkowej na rzecz Wewnątrzwspólnotowej Sprzedaży Towarów na Odległość (WSTO) dla sprzedaży transgranicznej w UE towaru. Dotyczy to także wspomnianych wcześniej pośredników. Całkiem nowym terminem ukutym na potrzeby unijnych przepisów jest Sprzedaż na Odległość Towarów Importowanych (SOTI), która dotyczy również sprzedaży na odległość z tą różnicą, że odbywa się z kraju spoza UE.
Wprowadzone zmiany mają sprawić, że miejsce płatności podatków odpowiadać będzie miejscu konsumpcji, zatem służyć będą zasileniu budżetu państwa odbiorcy.

Zmiana zasad rozliczania VAT dla sklepów internetowych

Właściciele sklepów internetowych sprzedający swoje towary do poszczególnych krajów UE dotąd musieli się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Dotychczas wyglądało to tak, że poszczególne kraje miały swoje wyznaczone progi podatkowe, których przekroczenie nakładało na przedsiębiorcę obowiązek rejestracji, prowadzenia ewidencji VAT i składania deklaracji w kraju, do którego nastąpiła wysyłka. Obecnie ujednolicony próg wynosi 10 tysięcy Euro i to przedsiębiorca zdecyduje, czy zarejestrować się w kraju wysyłki, czy też działać w ramach OSS (One Stop Shop). Druga opcja umożliwia deklarowanie wszystkich sprzedaży za jednym zamachem. Wprowadzone przepisy mają tak rozwiązać ten problem, że płatność VAT będzie odbywać się w państwie macierzystym, w którym znajduje się siedziba firmy i to fiskus z tego kraju podzieli się podatkiem ze skarbówką z kraju odbiorcy przesyłki. Wszystko odbywać się będzie w celu uproszczenia i modernizacji VAT w transgranicznym handlu elektronicznym. Warto również pamiętać, że od 1 lipca 2021 r., na mocy rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 18 maja 2021 r. obowiązywać będzie nowy wzór VAT-R, czyli zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług.

Tax free i kasy fiskalne online

Pierwszy dzień lipca to także start rejestracji firm w systemie Tax Free na platformie PUESC. Jest to system zwrotu podatku podróżnym, który obecnie funkcjonuje w formie papierowej, od lipca stanie się elektroniczny dla niektórych, a od 1 stycznia 2022 obowiązkowo elektroniczny dla wszystkich. Początek lipca to także zapowiadana od początku roku rozszerzona lista podmiotów objętych obowiązkiem rejestracji obrotu za pomocą kas online. Branże objęte tym obowiązkiem to: branża budowlana, prawnicza, fryzjerska, kosmetyczna, ale też firmy oferujące opiekę medyczną, dentystyczną, czy poprawę kondycji fizycznej.

Handel elektroniczny w nowej odsłonie ma być wsparciem dla europejskich podmiotów, szczególnie w aspekcie uproszczenia, modernizacji i konkurencyjności handlu w sieci wobec państw trzecich.

źródła:
money.pl
prawo.pl
ksiegowosc.infor.pl
businessinsider.com.pl

Czytaj także