Płatności w mig. Czym jest i jak działa BLIK?

14 października 2019
Płatności w mig. Czym jest i jak działa BLIK?
Do usług elektronicznych, które usprawniły proces płatności należy BLIK. To udogodnienie, które oferowane jest przez większość dużych banków w Polsce. Świadczy o tym liczba wykonanych transakcji szacowana na kilkadziesiąt milionów. Możliwość dokonania płatności, czy wybrania gotówki za pomocą telefonu okazała się strzałem w dziesiątkę, nie tylko dla pokolenia ze smarfonem w ręku.
  • Szybko, bezpiecznie, błyskawicznie
  • Zakoduj to sobie i czeka(aj)
  • Sklep przyjazny BLIK-owi
  • Wystukaj sobie komfort

Szybko, bezpiecznie, błyskawicznie

Ekspresowe przelewy międzybankowe, zapłata za zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym lub natychmiastowa wypłata środków z konta. To tylko niektóre z opcji, które umożliwia BLIK. A wszystko to bez konieczności użycia karty płatniczej, czy konieczności logowania się do swojego konta bankowego. Smartfon w zupełności wystarczy. Dla pesymistów istotną może być również informacja, że metoda ta jest równie szybka, co bezpieczna. Świadczą o tym czyste statystyki dotyczące przestępczości z BLIK-iem w tle, czy konieczność autoryzacji PIN-em transakcji powyżej 50 zł. Kwestia bezpłatności większości transakcji dokonywanej za pomocą kodu BLIK także nie pozostaje bez znaczenia.

Zakoduj to sobie i czeka(aj)

Słowem-kluczem w tej całej opowieści jest kod, generowany w smartfonie z dostępem do internetu, a który to wstukany w bankomacie, czy terminalu sklepowym umożliwi finalizację transakcji. Cała akcja dzieje się dosłownie w chwilę w aplikacji mobilnej banku, który uczestniczy w systemie. Trzeba również pamiętać, że ów sześciocyfrowy kod ma określoną ważność, do dwóch minut, co obliguje użytkownika do sprawnego poruszania się w systemie. Krokiem finalizującym transakcję jest autoryzacja przyciskiem na ekranie smartfona, która automatycznie zamyka otwartą sesję. Oprócz kodu istnieje możliwość wygenerowania 9-cyfrowego czeku BLIK, który może zostać udostępniony innej osobie do wykonania zaakceptowanej przez nas transakcji.

Sklep przyjazny BLIK-owi

Wszędzie tam, gdzie będą specjalne oznaczenia z logo BLIK, będzie można zapłacić wspomnianą metodą lub wypłacić środki. Charakterystyczny biały napis na czarnym tle z czerwoną kropką na stałe zagościł w krajobrazie galerii handlowych, w witrynach sklepów internetowych, czy na ekranie bankomatów. Gdziekolwiek jesteś bez portfela, a twoim jedynym towarzyszem jest smartfon, nie musisz się martwić o dostęp do gotówki. Wolności i wygody nigdy za dużo.

Wystukaj sobie komfort

Kod BLIK, który jest głównym bohaterem systemu płatności mobilnych, stał się również bohaterem wielu przedsiębiorców. Możliwość dokonywania sprawnych i bezpiecznych transakcji to wymóg współistnienia z powszechną elektronizacją wszelkich działań biznesowych, w tym finansowych.

Czytaj także