Polak, Ukrainiec dwa bratanki, i do pracy i do… składki
- Dużo, lecz wciąż za mało
- Legalna świadomość
Dużo, lecz wciąż za mało
Kilkusettysięczna rzesza sąsiadów zza naszej wschodniej granicy stanowi zdecydowaną większość całej liczby cudzoziemców przebywających na terenie naszego kraju. 464 tysiące Ukraińców odprowadza składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jest to wynik uaktualniony o 70 tysięcy nowych podatników z bieżącego roku. Wpływ 300 mln do ZUS z tytułu ubezpieczenia chorobowego robi wrażenie na niedowiarkach. To są niepodważalne liczby, lecz są i nieoficjalne szacunki ekspertów, którzy wskazują, że taka sama liczba, co pracujących legalnie, podejmuje zatrudnienie bez opłacania jakichkolwiek składek. O zaletach pracy w zgodzie z przepisami nie trzeba nikogo przekonywać, lecz podstępne działanie nieuczciwych polskich firm sprawia, że wizja pracy „na czarno” staje się atrakcyjniejsza. Cudzoziemiec bez wyboru przystaje na zaproponowane warunki, zubażając tym samym budżet państwa o spore kwoty.
Legalna świadomość
Nawet 1,5 miliona Ukraińcow może przebywać w granicach RP. To ogromna grupa tańszej niż polska siły roboczej. Często bardziej wykwalifikowanej i chętnej po podjęcia zadań trudnych. ZUS w kampanii „Pracuję legalnie” namawia, by nie pomijać prawa w rozliczeniach pracowniczych, a uczciwe rozliczenia opłacają się, zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Zelektronizowanie usług, doradztwo dla cudzoziemców, uproszczenie wielu procedur biurokratycznych. To udogodnienia, które zachęcają do podjęcia legalnego wyzwania pracowniczego. Umowa wzajemnych korzyści–to powinien być wspólny cel pracodawcy i pracownika.
Czytaj także
Wykaz najważniejszych ulg podatkowych. Sprawdź, zanim złożysz zeznanie
Czytaj więcejPodatek cyfrowy dla amerykańskich gigantów–europejski problem
Czytaj więcejZwrot VAT z niezapłaconej faktury. Jak wygląda w praktyce?
Czytaj więcejPrecyzja w umowie kluczem do sukcesu. Kiedy praca twórcza oznacza 50-procentowe koszty podatkowe
Czytaj więcejModernizacja wielkiej płyty. Czy to, co zapomniane stanie się chlubą?
Czytaj więcejZatrudnienie pracowników 50+. Dylemat, czy oczywistość?
Czytaj więcejProwadzisz sklep budowlany lub meblarski? Otwieraj po majówce i nie zapomnij o wytycznych Ministerstwa Rozwoju.
Czytaj więcejTarcza antykryzysowa 4.0 na czwórkę? O nowych pomysłach władz na uzdrowienie gospodarki.
Czytaj więcej