PPK daje, PPK odbiera. Zobacz, kto tak naprawdę na nim skorzysta
- (Pod) sumowanie szczęścia
- Miliony beneficjentów
(Pod) sumowanie szczęścia
Na rządowej stronie poświęconej PPK (https://www.mojeppk.pl/) mamy komplet informacji na temat założeń planu. Czym jest, czego oczekiwać i jakie są prognozy-to wszystko można wyczytać z komunikatów w internecie. Pomysłodawca zapewnia o opłacalności tego typu oszczędzania, gwarantuje podniesienie poziomu zamożności przyszłych emerytów, czy standardu rynku pracy. Wspólne oszczędzanie pracownika, pracodawcy i państwa ma stanowić antidotum na niedobory środków finansowych na stare lata, a określenie zgromadzonych środków mianem „prywatnych” ma zagwarantować nienaruszalność, która została zachwiana w przypadku OFE . Trzeba jednak pamiętać, że to pracodawca ma ostatnie słowo i to on decyduje, do jakich funduszy inwestycyjnych trafią zgromadzone środki. Wybór zostanie dokonany między państwowymi a prywatnymi, co rodzi wątpliwości w zakresie opłacalności inwestycji i nadmiernej kontroli państwa nad firmami.
Miliony beneficjentów
Modelowym adresatem PPK jest każdy obywatel podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tego tytułu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, który nie ukończył 55 roku życia. Grupą docelową są więc pełnoletni, wykonujący pracę na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej bądź też innej umowy o świadczenie usług, ale także członkowie rad nadzorczych, pobierający z tego tytułu wynagrodzenie, czy członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, bądź spółdzielni kółek rolniczych. Katalog adresatów jest więc znacznie szerszy niż ten wskazany w Pracowniczych Programach Emerytalnych. Szacunki mówią o około 11 milionach pracowników, którzy mają możliwość skorzystania z tego projektu. Uczestnictwo jest dobrowolne i zostało zagwarantowane ustawą. Automatyczne zapisanie do programu, może być w każdej chwili wycofane przez pracownika przez złożenie odpowiedniej deklaracji. Z dniem 12 listopada ostatecznie mija termin na zawarcie umowy o prowadzeniu PPK dla i w imieniu pracowników.
Założenia programu są szlachetne, obowiązkowo obejmują obecnie duże firmy, z czasem również mniejsze. Analitycy wskazują, że PPK może mieć swój realny wkład w polepszenie sytuacji finansowej polskiego emeryta. Równocześnie kalkulacje pokazują, że nie będą to jednak zawrotne sumy. W obliczu tak optymistycznych wizji rodzą się dodatkowe zasadne pytania: co z pozostałą grupą potencjalnych emerytów, którzy nie zostali uwzględnieni jako grupa docelowa PPK i czy obligowanie właścicieli firm do ponoszenia kolejnych kosztów pracowniczych nie pogorszy ich sytuacji finansowej?
Czytaj także
Polska, czy zagranica? Zobacz, czy emigracja zarobkowa wciąż się opłaca
Czytaj więcejWłasna działalność – atrakcyjna alternatywa dla etatu?
Czytaj więcejPrawo podatnika do obrony–nowy wymiar relacji z Urzędem Skarbowym
Czytaj więcejUbezpieczenie na życie–inwestycja, czy zbędny wydatek?
Czytaj więcejSprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Jak to działa?
Czytaj więcejSanepid–czy musisz się go bać?
Czytaj więcejTani prąd to kiepski żart. O energii, która nas może słono kosztować w 2020 roku
Czytaj więcejUlgi w PIT 2020 związane z COVID-19
Czytaj więcej