Pracujesz w branży TSL? Zobacz, jak zoptymalizować transport i zaoszczędzić

18 marca 2020
Pracujesz w branży TSL? Zobacz, jak zoptymalizować transport i zaoszczędzić
Czas i pieniądze. To dwa zasadnicze czynniki, składające się na sukces w branży TSL. By stał się udziałem Twojej firmy, na temat transportu drogowego powinieneś spojrzeć szerzej. Nie tylko z perspektywy swojej wąskiej specjalizacji w przewozie towaru. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem firmy transportowej, bądź spedycyjnej lub szeroko odpowiadasz za logistyczne działania w przedsiębiorstwie, weź pod uwagę rozwiązanie systemowe. Dowiedz się, jak oszczędzać czas i pieniądze, nigdy kosztem jakości, zawsze jednak z zyskiem dla obu stron zlecenia.
  • Ekonomiczna jazda do celu
  • Inteligentna optymalizacja
  • Mniej pustych przebiegów = więcej obrotów
  • Narzędzia dodatkowe wartością dodaną

Ekonomiczna jazda do celu

Optymalizacja transportu nierozerwalnie wiąże się z obniżeniem kosztów przejazdu. Przedstawiciele firm z branży TSL wiedzą doskonale, jak ważna jest w tym kontekście ekonomiczna jazda, szerzej znana pod nazwą eco-driving. To styl prowadzenia pojazdu, który jest odpowiedzialny nawet za 40% spalania paliwa. W ramach eco-drivingu istnieje kilka niezawodnych technik, które bezpośrednio przełożą się na obniżenie wydatków na uzupełnianie baku. Oszczędna jazda to przede wszystkim płynne hamowanie silnikiem, przyspieszanie przy wykorzystaniu optymalnej mocy silnika, ale i zdolność przewidywania zachowań innych kierowców i trudności na trasie, czy wreszcie umiejętne sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem. Nie można pominąć także bacznej obserwacji sygnalizacji świetlnej, uzasadnionego unikania skrętów w lewo, poruszania się z możliwie stałą prędkością, ale i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oponach. Warto bowiem wiedzieć, że ciśnienia w oponach już o 0,2 bara niższe od zalecanego generuje nam 1% więcej wydatków na tankowanie. Najważniejsze jest jednak uprzednie skrupulatne przygotowanie środka transportu. Systematyczna wymiana części eksploatacyjnych, czy stosowanie właściwego paliwa i oleju zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek na drodze i nieprzewidzianych postojów. Nie bez powodu od 2015 roku z unijnych przepisów eco-drivingu przepytywani są kandydaci na kierowców podczas egzaminu na prawo jazdy. Jazda sprawna, bezpieczna i ekonomiczna. To daje eco-driving, oprócz gwarantowanych 4-5% oszczędności na samym paliwie.

Inteligentna optymalizacja

By zarządzać transportem z każdego miejsca na świecie, powstały dedykowane systemy telematyczne bądź telemetryczne. Pomagają one w pełni zorganizować i przy okazji nadzorować trasę i pracę pojazdu. To inwestycja, która opłaci się każdemu logistykowi z żyłką biznesmena. Pozwala obniżyć niechciane koszty drogowe i zminimalizować ryzyko kolizji, czy wypadków. Informowanie o zdarzeniach i aktualnie prowadzonych pracach drogowych oraz wytyczonych objazdach przyda się każdemu, dla kogo czas to pieniądz. Istotne okażą się także informacje o najbliższych stacjach tankowania oraz punktach serwisowych. Bazowanie na danych z GPS i mapach cyfrowych da poczucie bezpieczeństwa nie tylko kierowcy, ale i przewoźnikowi. Monitorowanie trasy, całego cyklu przewozu i dostarczenia towaru, ale i czasu pracy kierowców, przy jednoczesnym kontrolowaniu pracy maszyny. Takie właśnie unikalne możliwości przynosi inteligentne rozwiązania elektroniczne do zarządzania procesem transportowym (z ang. TMS–Transport Management Systems).

Mniej pustych przebiegów = więcej obrotów

Prawdziwą zmorą firm przewozowych są tzw. puste przebiegi. W walce z nieefektywnymi kursami, które generują niechciane koszty, znakomitym orężem będzie giełda transportowa. Możliwość wypełnienia pustej przestrzeni ładunkowej, czy znalezienia odpowiedniego środka lokomocji dla swojej przesyłki to jej główne zadania. To prawdziwe elektroniczne remedium na rosnące koszty prowadzenia działalności z obszaru logistyki. Platforma gromadząca w jednym miejscu oferty wolnych powierzchni ładunkowych i frachtów z całej Europy, z możliwością sięgnięcia po nie za pomocą kilku kliknięć w smartfonie. Dostęp do najlepszych ofert z branży w jednym miejscu oszczędza twój bezcenny czas, o wydatkach nie wspominając. Konfiguracja łańcucha dostaw, zwiększenie efektywności procesu załadunków, a w efekcie również poprawa jakości obsługi klienta. To zyskujesz, decydując się na to kompletne narzędzie zarządzania transportem. Inteligentna, intuicyjna i bezpieczna–to oferuje giełda transportowa.

Narzędzia dodatkowe wartością dodaną

Kluczowe w procesie optymalizacji kosztów transportu są łatwo dostępne na rynku narzędzia. Jeśli nie chcesz martwić się niewystarczającą ilością gotówki i nie uśmiecha ci się tracić czas na trasie na wizytę w bankomacie, spójrz łaskawszym okiem na kartę paliwową. Odroczone płatności, uproszczone fakturowanie, czy paleta atrakcyjnych usług dodatkowych dadzą ci unikalną możliwość kontrolowania i zaplanowania wydatków, a także bezpieczeństwo korzystania z tej bezgotówkowej transakcji. Jeśli jesteś właścicielem floty często eksploatowanej na licznych trasach, powinieneś rozważyć także własny warsztat. Skrócenie czasu i kosztów naprawy do minimum, a co za tym idzie brak przestojów i ponadnormatywnych wydatków. To daje do myślenia.

Styl prowadzenia pojazdu, umiejętność odczytu danych z inteligentnych systemów i wreszcie uczestnictwo w giełdzie. Dopiero takie holistyczne, systemowe podejście do zagadnienia optymalizacji kosztów transportu drogowego gwarantuje, co najmniej utrzymanie się na rynku TSL. Wszystkie powyższe czynniki, które, jak widać zależne są od zaplanowanej pracy manualnej, zapewniają powodzenie. Wsparte nowymi technologiami uwiarygadniają stwierdzenie, że sukces twojej firmy leży w Twoich rękach.

Czytaj także