Prawo podatnika do obrony–nowy wymiar relacji z Urzędem Skarbowym
- Tonący wyroku się chwyta
- Diabeł tkwi w dowodach
- Nie(równa) walka na argumenty
Tonący wyroku się chwyta
Gorący w ostatnim czasie temat wyłudzeń podatku VAT, wciąż jest na medialnej tapecie politycznej. Jest jednak spora grupa właścicieli firm, którzy czują się pokrzywdzeni w sytuacji, gdy sprawy dotyczące rozliczenia, czy zwrotu VAT są traktowane na równi z wielomilionowymi „przekrętami”. C-189/18–to sygnatura wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który może otworzyć polskim biznesmenom zmagającym się z niesprawiedliwymi decyzjami Urzędu Skarbowego furtkę do dochodzenia swoich praw przed sądem. O wyroku z 16 października bieżącego roku dotyczącym węgierskiej firmy, której przyznano rację, poinformował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Diabeł tkwi w dowodach
Kwestia możliwości dowolnego wykorzystania przez US dowodów z jednej sprawy do innej, stanowiła podstawę do cofnięcia kary za przestępstwa podatkowe spółce z kraju naszych południowych sąsiadów. Do wznawiania postępowań w dotyczących rzekomych wyłudzeń VAT namawia Rzecznik MiŚP, wskazując na prawomocność europejskiej decyzji. Publikacja wyroku da zielone światło niesłusznie ukaranym biznesmenom do ponownego otwarcia postępowania. Warto jednak pamiętać, że to powinien być tylko jeden z argumentów, który, choć istotny, może okazać się niewystarczający do rozstrzygnięcia po myśli ukaranego przedsiębiorcy.
Nie(równa) walka na argumenty
Sąd to dla jednych ostateczność, dla innych ostatnia deska ratunku. Czasem warto sięgnąć po wypróbowane przez innych instrumenty, szczególnie jeśli jesteśmy absolutnie przekonani o swojej niewinności.
Czytaj także
Mentoring: wymysł, czy sojusznik w przedsiębiorców?
Czytaj więcejWykaz najważniejszych ulg podatkowych. Sprawdź, zanim złożysz zeznanie
Czytaj więcejDrugi etap znoszenia ograniczeń. Czy to wejście na wyższy poziom, czy prosta droga do katastrofy?
Czytaj więcejDodatek solidarnościowy - jak działa kolejne narzędzie do walki z kryzysem w czasie pandemii?
Czytaj więcejZawieszenie działalności narzędziem do utrzymania płynności finansowej. Jak działa i czy jest efektywne?
Czytaj więcejPrzyszłoroczne podwyżki gwoździem do trumny małych przedsiębiorców
Czytaj więcejConcierge w firmie – luksus czy standard?
Czytaj więcejPM–dlaczego w tej złożonej roli tak ważny jest pierwiastek kobiecy?
Czytaj więcej