Prawo podatnika do obrony–nowy wymiar relacji z Urzędem Skarbowym

14 grudnia 2019
Prawo podatnika do obrony–nowy wymiar relacji z Urzędem Skarbowym
Kontakt z Urzędem Skarbowym przez większość przedsiębiorców porównywany jest do zderzenia z górą lodową. Wynika to ze sporej ilości przepisów podatkowych zmieniających się jak w kalejdoskopie, nad którymi zwyczajnie trudno nadążyć. Dodatkowo rozbieżna interpretacja zapisów, w zależności od lokalizacji instytucji, nie napawa optymizmem. Poczucie bezpieczeństwa dają więc jednoznaczne wyroki sądowe, które mogą stać się wyznacznikiem kierunku działań przedsiębiorców.
  • Tonący wyroku się chwyta
  • Diabeł tkwi w dowodach
  • Nie(równa) walka na argumenty

Tonący wyroku się chwyta

Gorący w ostatnim czasie temat wyłudzeń podatku VAT, wciąż jest na medialnej tapecie politycznej. Jest jednak spora grupa właścicieli firm, którzy czują się pokrzywdzeni w sytuacji, gdy sprawy dotyczące rozliczenia, czy zwrotu VAT są traktowane na równi z wielomilionowymi „przekrętami”. C-189/18–to sygnatura wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który może otworzyć polskim biznesmenom zmagającym się z niesprawiedliwymi decyzjami Urzędu Skarbowego furtkę do dochodzenia swoich praw przed sądem. O wyroku z 16 października bieżącego roku dotyczącym węgierskiej firmy, której przyznano rację, poinformował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Diabeł tkwi w dowodach

Kwestia możliwości dowolnego wykorzystania przez US dowodów z jednej sprawy do innej, stanowiła podstawę do cofnięcia kary za przestępstwa podatkowe spółce z kraju naszych południowych sąsiadów. Do wznawiania postępowań w dotyczących rzekomych wyłudzeń VAT namawia Rzecznik MiŚP, wskazując na prawomocność europejskiej decyzji. Publikacja wyroku da zielone światło niesłusznie ukaranym biznesmenom do ponownego otwarcia postępowania. Warto jednak pamiętać, że to powinien być tylko jeden z argumentów, który, choć istotny, może okazać się niewystarczający do rozstrzygnięcia po myśli ukaranego przedsiębiorcy.

Nie(równa) walka na argumenty

Sąd to dla jednych ostateczność, dla innych ostatnia deska ratunku. Czasem warto sięgnąć po wypróbowane przez innych instrumenty, szczególnie jeśli jesteśmy absolutnie przekonani o swojej niewinności.

Czytaj także