Prowadzę działalność gospodarczą, czy mogę pójść na chorobowe?
Aby dodatkowo mógł liczyć na zasiłek, do 10. dnia każdego miesiąca musi uregulować składkę chorobową. Nieterminowe opłacanie świadczenia skutkuje utratą prawa do zasiłku na trzy kolejne miesiące.
Z prawa do zasiłku nie mogą skorzystać również przedsiębiorcy w tzw. okresie wyczekiwania, czyli w ciągu 90 dni od opłacenia pierwszej składki na ubezpieczenie chorobowe. Ta zasada nie dotyczy jednak osób, które wcześniej podlegały ubezpieczeniu, a przerwa pomiędzy starym ubezpieczeniem, a tym z tytułu rozpoczęcia działalności nie przekroczyła 30 dni.
Przebywający na L4 przedsiębiorca ma tydzień od dnia wystawienia zwolnienia, na to by w ZUS-ie złożyć formularze ZUS ZLA i ZUS Z-3b. Stosowną informację może zgłosić również lekarz, wysyłając do Zakładu Ubezpieczeń zwolnienie w formie elektronicznej. Jeśli jednak wskazane terminy nie zostaną dochowane, ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć wysokość świadczenia o jedną czwartą. Na wypłacenie zasiłku chorobowego ZUS ma 30 dni, od daty otrzymania dokumentów.
Czytaj także
Płatności w mig. Czym jest i jak działa BLIK?
Czytaj więcejAbolicja podatkowa 2021 - nieopodatkowany dochód zza granicy bez kary
Czytaj więcejPodsumowanie najważniejszych zmian dla przedsiębiorców w 2019 roku
Czytaj więcejSkładki ZUS - konsekwencje nieopłacenia lub spóźnień w zapłacie
Czytaj więcejCzym jest i dlaczego tak się boisz drugiego progu podatkowego?
Czytaj więcejNowe podatki w Polsce w 2021
Czytaj więcejDroższe zagraniczne tête-à-tête? O zmianie cen roamingu
Czytaj więcejWłasna działalność – atrakcyjna alternatywa dla etatu?
Czytaj więcej