Prowadzisz sklep budowlany lub meblarski? Otwieraj po majówce i nie zapomnij o wytycznych Ministerstwa Rozwoju.

3 maja 2020
Prowadzisz sklep budowlany lub meblarski? Otwieraj po majówce i nie zapomnij o wytycznych Ministerstwa Rozwoju.
Dotychczasowe wytyczne władz dotyczące sklepów budowlanych, choć miały na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, przyniosły skutek odwrotny od zamierzonego. Tworzące się kilkudziesięcioosobowe kolejki klientów przed marketami budowlanymi, wcale nie przypominały walki o zminimalizowanie kontaktów w przestrzeni publicznej, a stanowiły raczej zaproszenie do przymusowej integracji. Wraz ze zdejmowaniem przez rząd kolejnych obostrzeń, również branża budowlana doczekała się zmian w tym zakresie.
  • Szybkie zakupy w samotności
  • Zachowaj zdrowy dystans do relacji
  • Podążaj za głosem rozsądku

Szybkie zakupy w samotności

Ministerstwo Rozwoju po konsultacjach z sanepidem, zaprezentowało szereg wytycznych, dzięki którym zarówno sklepy meblarskie, jak i budowlane będą mogły funkcjonować powszechniej od 4 maja, choć nie w dotychczasowej nielimitowanej formule. Tak, jak w galeriach handlowych, tak i na terenie sklepu budowlanego będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. By zapobiec tworzeniu się skupisk ludzkich, rekomenduje się rezygnację z animacji, organizowania akcji promocyjnych, stanowisk tematycznych, które mają zachęcać zainteresowanych klientów do gromadzenia się w tym właśnie konkretnym miejscu. Maksymalnie rozproszenie, to cel wprowadzonych wytycznych. Również zasady systematycznej i dokładnej dezynfekcji powierzchni i miejsc, z którymi mogą mieć kontakt klienci i pracownicy, powinny być bezwzględnie przestrzegane. Dezynfekcja klamek, ale i Pin-padów po każdym kliencie, niedługo nie będzie nikogo dziwić. Obowiązkowe odkażenie rąk przed wejściem na teren sklepu, zakrywanie ust i nosa, a także wyczulenie na oznaki choroby u innych, to nawyki, które powinny wejść w krew każdemu, komu na sumieniu leży dobro wspólne. Na czas walki w koronawirusem można zapomnieć o popijaniu słodkiego napoju, czy podjadaniu batonika podczas niekończących się zakupów. Bowiem jedzenie i picie znajdują się na liście zachowań niepożądanych podczas przebywania na terenie obiektu, a kolejka chętnych do wejścia z pewnością skutecznie odwiedzie nas od bezcelowego snucia się po markecie.

Zachowaj zdrowy dystans do relacji

2 metry–to odległość, która powinna być zachowana między pracownikami sklepu, a wszędzie tam, gdzie następuje bezpośredni kontakt z klientem, zamontowane zostaną specjalne przegrody (kasy, punkty obsługi klienta). Ministerstwo Rozwoju rekomenduje, by bezpośrednie spotkanie zastąpić kontaktem mailowym, czy telefonicznym. Również fakultatywne szkolenia należy odłożyć na inny, bliżej nieokreślony termin. Wszelkie konieczne narady powinny odbywać się z zachowaniem środków ostrożności i zasad bezpieczeństwa i higieny, najlepiej przy otwartym oknie. Dymek z kolegą podczas przerwy, czy układanie produktów ramię w ramię również jest stanowczo odradzane, a spożywanie posiłków zalecane jest wyłącznie w wyznaczonych pomieszczeniach socjalnych.

Podążaj za głosem rozsądku

Robienie zakupów w dobie koronawirusa powinno mieć wymiar niezbędnego sprawunku, ograniczonego do niezbędnego minimum. Może warto rozważyć opcję zakupu przez internet, a osobistą wizytę zostawić sobie na lepszy czas? Trzeba mieć nadzieję, że otwarcie sklepów budowlanych i meblarskich polepszy sytuację gospodarczą kraju, a ludzi będzie stać na racjonalne zakupy w dobrym zdrowiu.

Czytaj także