Skok w rok nagrodzony. O rządowych planach nagradzania firm za rozwój i nie tylko

14 grudnia 2019
Skok w rok nagrodzony. O rządowych planach nagradzania firm za rozwój i nie tylko
Przedsiębiorczość, choć pod specjalnym nadzorem, wciąż kwitnie i nic nie zapowiada, by ten główny motor napędowy gospodarki miał stracić palmę pierwszeństwa. Mimo to, w ostatnim czasie właściciele firm mogli odnieść wrażenie, że ich grupy dotyczą wyłącznie zmiany związane z wszelkimi podwyżkami, zaostrzeniem kar i zwiększoną ilością kontroli. By entuzjazm napędzanego technologią biznesu zbytnio nie ostygł pod ciężarem ustawowych „rewelacji”, rząd wyszedł z inicjatywą nagradzania firm za rozwój.
  • Odetchnij z ulgą
  • 500+ na firmę

Odetchnij z ulgą

Planowane na przyszły rok zmiany mają dotyczyć ulgi w podatku CIT od dochodu osiągniętego w wyniku wzrostu produkcji. Ulga zwana prowzrostową została już wypróbowana przez zamożne kraje, tj. Singapur, czy Malezję. Optymizm przedstawicieli resortu rozwoju opiera się na przedstawionych danych makroekonomicznych, według których w najbliższym czasie tempo rozwoju gospodarczego utrzyma się na tym samym wysokim poziomie, bez perturbacji. Działania rządu w kierunku przedsiębiorców są bezpośrednio związane z realizacją planu proinwestycyjnego Ministerstwa Rozwoju, który zakłada wzrost gospodarczy w najbliższych latach na nieco wyższym poziomie w porównaniu do pozostałych państw Unii Europejskiej. Minister Jadwiga Emilewicz wypowiedziała się na ten temat wprost: Nagradzamy firmę za to, że zarobiła więcej, oczekujemy na dalsze inwestycje i mamy nadzieję na dalszy wzrost.

500+ na firmę

Wśród wielu obietnic jest także sztandarowe 500+ dla niewielkich przedsiębiorców. Firmy z przychodami na nieprzekraczalnym poziomie 10 tysięcy złotych miesięcznie, będę mogli liczyć na ulgę w wysokości średnio 500 zł. Jest to jeden z elementów przedstawionego pakietu dla Przedsiębiorców. To szczególnie istotne dla najmniejszych, którzy oddają ZUS-owi blisko 1300 zł miesięcznie. Tzw. mały ZUS ma objąć niespełna 300 tysięcy przedsiębiorców, których miesięczny dochód nie przekracza 6 tysięcy złotych.

Tyle plany. Wiadomo także, że równocześnie gospodarka zwalnia. Na przestrzeni kilku miesięcy będzie wiadomo ostatecznie, czy ukłon w kierunku przedsiębiorców nie pozostanie tylko w sferze planów i zapowiedzi.

Czytaj także