Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Jak to działa?
- Odprowadzenie VAT od sprzedaży pojazdu
- Odliczenie VAT
Odprowadzenie VAT od sprzedaży pojazdu
Ponieważ sprzedaż pojazdu wykupionego z leasingu wiąże się z koniecznością odprowadzenia VATu, z reguły do ceny, jaką chce uzyskać zbywający doliczany jest podatek. W takiej sytuacji istnieje małe prawdopodobieństwo, że oferta zainteresuje prywatnego kupca, który nie będzie mógł odliczyć podatku. Inaczej będzie w sytuacji, jeśli nabywającym pojazd będzie firma. Jednak i w tym wypadku może ona odliczyć całą kwotę podatku, wyłącznie wtedy, gdy samochód używany jest tylko do celów służbowych. W przypadku kupna auta, które będzie miało być użytkowane również prywatnie, nabywca może odliczyć od podatku jedynie 50 proc. podatku.
Konieczności odprowadzenia podatku nie da się uniknąć nawet wtedy, gdy przedsiębiorca wykupi auto na cele prywatne, a dopiero później znajdzie kupca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedaż jest uznawana za przychód firmy wymagający opodatkowania, jeśli zostanie dokonana w ciągu sześciu lat od czasu wycofania samochodu z majątku firmy.
Odliczenie VAT
Przedsiębiorca sprzedający samochód ma prawo do odliczenia od tak obliczonego podatku, VAT-u jaki opłacił podczas wykupu auta. Jednak w przypadku pojazdów, których początkowa wartość była niższa niż 15 tys. zł może to zrobić w ciągu roku od dnia wykupu. Po tym czasie dokonanie takiej korekty staje się już niemożliwe.
Czytaj także
Inwestycja w pewne w niepewnych czasach.
Czytaj więcejKoronawirus w natarciu. Na jakie świadczenia z ZUS-u można liczyć w czasie pandemii?
Czytaj więcejZawieszenie działalności narzędziem do utrzymania płynności finansowej. Jak działa i czy jest efektywne?
Czytaj więcejCzym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?
Czytaj więcejPierwsze skutki pandemii. Sprawdź i przygotuj się na ponurą gospodarczą jesień.
Czytaj więcejBezpieczna i higieniczna praca zdalna. Jak pracować, by wysoka wydajność podczas home office nie odbiła się na Twoim zdrowiu?
Czytaj więcejCo to jest JPK? Od kiedy obowiązuje i czy muszę posiadać?
Czytaj więcejMarihuana. Czy marzenia o wielkim biznesie pójdą z dymem?
Czytaj więcej