Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Jak to działa?

5 lipca 2017
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu. Jak to działa?
Kwota ze sprzedaży poleasingowego auta, które zostało wprowadzone do środków trwałych firmy jest uznawana za jej przychód. Z tego też względu wymaga opodatkowania stawką 23 proc. Przedsiębiorca nie będzie musiał rozliczać się z fiskusem tylko wtedy, jeśli zdecyduje się wykupić samochód na cele prywatne.
  • Odprowadzenie VAT od sprzedaży pojazdu
  • Odliczenie VAT

Odprowadzenie VAT od sprzedaży pojazdu

Ponieważ sprzedaż pojazdu wykupionego z leasingu wiąże się z koniecznością odprowadzenia VATu, z reguły do ceny, jaką chce uzyskać zbywający doliczany jest podatek. W takiej sytuacji istnieje małe prawdopodobieństwo, że oferta zainteresuje prywatnego kupca, który nie będzie mógł odliczyć podatku. Inaczej będzie w sytuacji, jeśli nabywającym pojazd będzie firma. Jednak i w tym wypadku może ona odliczyć całą kwotę podatku, wyłącznie wtedy, gdy samochód używany jest tylko do celów służbowych. W przypadku kupna auta, które będzie miało być użytkowane również prywatnie, nabywca może odliczyć od podatku jedynie 50 proc. podatku.

Konieczności odprowadzenia podatku nie da się uniknąć nawet wtedy, gdy przedsiębiorca wykupi auto na cele prywatne, a dopiero później znajdzie kupca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedaż jest uznawana za przychód firmy wymagający opodatkowania, jeśli zostanie dokonana w ciągu sześciu lat od czasu wycofania samochodu z majątku firmy.

Odliczenie VAT

Przedsiębiorca sprzedający samochód ma prawo do odliczenia od tak obliczonego podatku, VAT-u jaki opłacił podczas wykupu auta. Jednak w przypadku pojazdów, których początkowa wartość była niższa niż 15 tys. zł może to zrobić w ciągu roku od dnia wykupu. Po tym czasie dokonanie takiej korekty staje się już niemożliwe.

Czytaj także