Zafunduj sobie przejażdżkę. O tym, jak najkorzystniej sfinansować auto w firmie
- Leasing
- (Wy)Najem długoterminowy
- Kredyt
- Zakup za gotówkę
Leasing
To najpowszechniejszy i najczęściej wybierany przez biznesmenów rodzaj pozyskania floty. Możliwość odliczenia kosztów VAT od zakupu i eksploatacji nie pozostanie niezauważona przez księgowego, liczącego każdą firmową złotówkę. Finansowy (auto należy do majątku leasingobiorcy), czy operacyjny (właścicielem auta jest leasingodawca)? Warto zapoznać się z ofertą leasingodawców, by mieć pewność, co do wyboru najwłaściwszego wariantu.
Odpisy amortyzacyjne, odsetki za raty, jako koszty uzyskania przychodu, opcja wykupu za symboliczną kwotę po zakończeniu umowy–to tylko niektóre z zalet leasingu finansowego. W wersji operacyjnej można liczyć na wliczenie płatności za leasing do kosztów uzyskania przychodów, czy pokrycie do 100% wartości pojazdu.
(Wy)Najem długoterminowy
Zupełnie nową propozycją jest najem długoterminowy, który również nie obciąża natychmiast budżetu firmowego. Jest ona hołdem złożonym myśleniu o aucie, jako dobru tymczasowym, które w każdej chwili można zamienić na nowe, bez zobowiązań i zbędnych formalności. Pachnący nowością pojazd, serwisowany i obsłużony administracyjnie w zamian za dość wysoką ratę. To ceną, którą trzeba zapłacić za ten rodzaj komfortu. Auto pozostaje własnością firmy leasingowej, a rata za Full Service
Leasing
stanowi koszty uzyskania przychodu.Kredyt
Równie popularny, co leasing, jest zakup auta na kredyt. Niewysokie raty, które pozwalają na swobodne gospodarowanie budżetem, są świetnym rozwiązaniem, szczególnie dla firm, które właśnie zaczynają lub borykają się z chwilowymi trudnościami finansowymi. Nieskomplikowane formalności, niezbyt wygórowane wymagania banków (nierzadko w siedzibie dealera) także stanowią zaletę dla wielu debiutantów biznesowych. Oferta najczęściej dotyczy pojazdów nowych, których fragment wartości został pokryty przez kredytobiorcę gotówką. Pełne ubezpieczenie po stronie kredytobiorcy, prowizja dla banku, czy wysokość wkładu własnego–to powinno nas zainteresować podczas decyzji na ten wariant spłaty.
Zakup za gotówkę
Dla tych, którzy dysponują sporymi środkami na zakup floty, istnieje nieprzerwanie opcja zakupu za gotówkę. Jednak, wbrew pozorom, nawet najwięksi gracze rynkowi, rzadko się na nią decydują ze względów podatkowych. Jest to również forma zobowiązująca do zajęcia się ewentualną odsprzedażą, czy innymi formalnościami związanymi z posiadaniem auta, jak chociażby ubezpieczenie, przegląd, wymiana opon itp. Pojazd zakupiony ze środków firmowych pozostaje wyłączną własnością firmy, nie banku, czy leasingodawcy, jak ma to miejsce w kredycie, czy leasingu.
Zapoznaj się z różnymi formami zakupu auta firmowego, przeanalizuj możliwości finansowe i poradź się tych, którzy mają te doświadczenia zakupu. Spraw, by transakcja dotycząca pojazdu nie sprowadziła Cię na złą drogę.
Czytaj także
Kod TP w JPK- czym jest, kiedy go stosować?
Czytaj więcejJak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Wszystko co, musisz wiedzieć
Czytaj więcejWakacje dla zapracowanych
Czytaj więcejJPK_VAT – elektroniczne oblicze skarbówki
Czytaj więcejDobrze spakowana firma. Jak powinna wyglądać walizka biznesmena w podróży?
Czytaj więcejProwadzisz sklep budowlany lub meblarski? Otwieraj po majówce i nie zapomnij o wytycznych Ministerstwa Rozwoju.
Czytaj więcejZmiana czasu do zmiany. Rewolucja, czy fake news?
Czytaj więcejIP Box - sposób na obniżenie podatku przez programistów
Czytaj więcej