Zawody przyszłości–sprawdź, kogo brakuje w Twojej firmie

1 stycznia 2020
Zawody przyszłości–sprawdź, kogo brakuje w Twojej firmie
Rynek pracy jak gąbka chłonie specjalistów z dziedziny nowych technologii. Wciąż rosnąca potrzeba posiadania wysoce wykwalifikowanych specjalistów o ścisłych umysłach sprawia, że absolwenci politechniki nie mogą narzekać na brak zatrudnienia. W ostatnich latach powstała spora grupa posiadaczy zawodów, o których niespecjaliści nie mają pojęcia, a których kandydaturę być może warto rozważyć podczas uzupełniania kadr we własnej firmie.
  • Elektrokandydat
  • Informatyk czy programista?
  • Zawód jak malowany
  • Zarządzaj i rządź!
  • Droga do przyszłości

Elektrokandydat

Wśród kandydatów do miana najbardziej perspektywicznych zawodów nie może zabraknąć przedstawicieli nauk ścisłych. Elektrotechnika, elektronika, komunikacja–to kierunki, w których kształcenie zapewni absolwentom pracę. Rozwój nowych technologii jest równoznaczny ze wzrostem zapotrzebowania na inżynierów. Jeśli aktywnie poszukujesz swojej drogi zawodowej, warto spojrzeć łaskawszym okiem na te właśnie specjalizacje.

Informatyk czy programista?

Wielu laików do dziś myli informatyka z programistą. Niezależnie od dzielących ich fundamentalnych różnic, warto wiedzieć, że przedstawiciele obu zawodów mogą być spokojni o swoją przyszłość. Dziś już wiadomo, że szeroko rozumiana branża IT z developerami, programistami, ale i architektami IT jest perspektywiczna. W ostatnim czasie na znaczeniu zyskali specjaliści od gier mobilnych i komputerowych oraz sztucznej inteligencji. Specjalista do spraw bezpieczeństwa IT, który ochroni przez cyberatakami, będzie na równi przydatny firmie, jak Data scientist, który swoją wiedzą matematyczną i analizą danych pomoże podjąć strategiczne decyzje.

Zawód jak malowany

Na pograniczu sztuki i nowych technologii jest zawód grafika komputerowego. Ten pożądany zawód, cieszy się niezwykłą popularnością, jednak tylko najlepsi mogą liczyć na naprawdę dobre warunki. O świetnego grafika dziś trudno, więc firmy starają się zatrzymać sprawdzonych, bo pozyskani nowego może okazać się karkołomnym wyzwaniem. To unikalne połączenie kreatywności z umiejętnościami jest cenione na całym świecie. Zawód o międzynarodowej renomie i równie spektakularnych zarobkach.

Zarządzaj i rządź!

Key account, Product, Project, a może Brand? Każdy z managerów znajdzie swoje miejsce na rynku pracy. Ogromny wzrost liczby wszelkiego rodzaju projektów wymaga zarządców z charakteryzujących się wielozadaniowością, doświadczeniem na wielu frontach oraz szerokimi kompetencjami, od miękkich po twarde. Każda firma ma jakiś projekt, produkt, czy markę, którą nieustannie chce rozwijać. Dobry manager jest i będzie w cenie. To dobra wiadomość dla nieścisłych otwartych umysłów, ze smykałką do marketingu, czy reklamy.

Droga do przyszłości

Prawnik, sprawny finansista, ale i lekarz, to zawody, które są ponadczasowe i takie pozostaną. Ich utylitarność jest bezdyskusyjna. Dzisiejszy rynek pracy pokazuje jednak, że poza zawodami uniwersalnymi, każdy inny kandydat znajdzie tam swoje miejsce. Choć z pewnością nieco łatwiej będzie osobom preferującym nauki ścisłe, to jest cała grupa kierunków, które należy wziąć pod rozwagę, planując swoją zawodową przyszłość.

Czytaj także