ZUS instytucją XXI wieku? Sprawdź, co możesz załatwić online

16 września 2019
ZUS instytucją XXI wieku? Sprawdź, co możesz załatwić online
Dinozaur, skamielina, relikt przeszłości–często takie właśnie określenia padają w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto choć raz zmierzył się z biurokracją tej instytucji, doskonale wie, że to czasem wycieńczająca potyczka, w której pozbawiony emocji system druków i potwierdzeń zawsze wygrywa.
 • Zamień druki na e-druki
 • Kierunek innowacja
 • Przenieś swoje sprawy do sieci

Zamień druki na e-druki

Jednak nawet ZUS nie był w stanie oprzeć się obowiązującym trendom przenoszenia wszelkich formalności do sieci. Najświeższą ze zmian jest możliwość samodzielnego utworzenia wskazanego dokumentu potwierdzającego nasze dane z ZUS, który jest opatrzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Odpowiednio zabezpieczony może zostać wysłany na wskazany adres e-mail w wybranym przez nas formacie, tj. PDF, czy XML. Wygenerowany druk jest pełnoprawnym dokumentem, uzyskanym ekspresowo, bez konieczności osobistego stawiennictwa i „wystania się” po niego we wspomnianej instytucji. Taka e-usługa to swoisty hołd złożony e-administracji. Dane potwierdzające fakt bycia płatnikiem składek, czy mówiące o liczbie ubezpieczonych to tylko niektóre z informacji, które możemy w ten sposób uzyskać. Udogodnienia wprowadzono na dniach, a już zapowiadają się kolejne, związane m.in. z delegowaniem pracowników, czy e-zwolnieniami lekarskimi.

Kierunek innowacja

Warto przypomnieć, że zmiany w kierunku innowacyjnych, zelektronizowanych rozwiązań w ZUS, rozpoczęły się już parę lat temu. Utworzenie Platformy Usług Elektronicznych (PUE) otworzyło płatnika składek na możliwości samoobsługi swoich kont. Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie internetowej (www.obywatel.gov.pl) zachęca: „Chcesz złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)? A może chcesz sprawdzić, czy twój pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń? Pamiętaj, że wiele takich spraw możesz załatwić przez internet. Wystarczy, że założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i potwierdzisz swoją tożsamość”. Osoby ubezpieczone, płatnicy składek, ale i lekarze, czy emeryci i renciści mogą z powodzeniem korzystać z PUE. Ogranicza nas tylko dostęp do sieci i przełamanie bariery przejścia kolejnych kroków związanych z rejestracją, czy autoryzacją w aplikacji.

Przenieś swoje sprawy do sieci

Lista spraw, które z powodzeniem można załatwić na PUE, jest dość obszerna. Na stronie ZUS czytamy, że dzięki PUE można: „przejrzeć dane zgromadzone w ZUS, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi, zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS, umawiać się na wizyty w jednostce ZUS”. Warto pokusić się założenie profilu zaufanego lub kupno certyfikatu kwalifikowanego, by móc z powodzeniem podpisywać dokumenty i odbierać odpowiedzi. Z kolei lekarze mogą odebrać bezpłatny podpis elektroniczny, chociażby w celu poprawnego wystawiania zwolnień. Ministerstwo Cyfryzacji nakłania, by wykorzystać możliwości PUE, która pozwala:

 • złożyć wybrane wnioski do ZUS i otrzymać na nie odpowiedź,
 • umówić się na wizytę w dowolnej placówce ZUS,
 • sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń,
 • sprawdzić składki, które ZUS przekazuje do OFE (na przykład kwotę składki),
 • obliczyć prognozowaną wysokość emerytury,
 • sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie, a jeśli jesteś pracodawcą — zwolnienia swoich pracowników,
 • sprawdzić dane osób, które zgłaszasz do ubezpieczeń oraz zobaczyć zestawienia deklaracji i wpłat — jeśli jesteś pracodawcą,
 • wypełnić i złożyć dokumenty rozliczeniowe — jeśli jesteś pracodawcą, który zgłasza do ubezpieczeń do 100 osób,
 • zgłosić i wyrejestrować ubezpieczonych — jeśli jesteś pracodawcą, który zgłasza do ubezpieczeń do 100 osób,
 • złożyć wniosek i otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek,
 • złożyć wniosek programu Rodzina 500+,
 • wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie oraz niektóre wnioski, na przykład o rehabilitację leczniczą (PR-4) — jeśli jesteś lekarzem.

Powyższa cytowana lista spraw dostępna jest na stronie ZUS, jak i Ministerstwa Cyfryzacji.

Przedsiębiorco, oszczędzaj swój czas i korzystaj z udogodnień, szczególnie w wersji elektronicznej.

Czytaj także