Niższy wzrost płac i wyższe ceny paliw. Jakie rewelacje czekają firmy w najbliższym czasie?

14 grudnia 2019
Niższy wzrost płac i wyższe ceny paliw. Jakie rewelacje czekają firmy w najbliższym czasie?
Końcówka roku to czas podsumowań, ale także prognoz na nadchodzące miesiące. Sytuacja społeczno-gospodarcza w kraju na świecie ma bezpośredni wpływ na polskie firmy. Obecnie najwięcej mówi się o zmieniających się tendencjach na rynku pracy oraz rosnących kosztach prowadzenia działalności.
  • U nas podwyżek nie będzie
  • Bez paliwa daleko nie pojedziesz
  • Śledź w grudniu

U nas podwyżek nie będzie

Brzmi jak hasło z reklamy jednego portalu z ofertami pracy? Owszem. Zdanie wypowiedziane do podwładnych przez dumnego ze swoich zapowiedzi szefa, choć ma charakter humorystyczny, znakomicie oddaje kierunek, w którym podąży rynek pracy w przyszłym roku. Mimo iż polski ustawodawca zapowiedział realizację obietnic wyborczych w postaci podwyżki płacy minimalnej oraz zmiany dotyczące ulgi podatkowej dla najmniejszych firm, to fakt delikatnego spadku zatrudnienia oraz wyhamowania wynagrodzeń nie może zostać pominięty. Po boomie i powszechnie obowiązującym rynku pracownika przyszedł czas na roztropniejszą i ostrożniejszą politykę kadrową firm. W obliczu podwyżek cen i opłat naturalnym zjawiskiem staje się cięcie kosztów i optymalizacja dotychczasowych wydatków w firmie, w tym pracowniczych. Nie dotyczy to oczywiście branży IT, czy nowych technologii, które niezmiennie dzierżą palmę pierwszeństwa w kategorii rosnącego zatrudnienia. Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie sprawia, że delikatne wahnięcia koniunktury na rynku pracy nie są na razie zbytnio odczuwalne.

Bez paliwa daleko nie pojedziesz

To, co z pewnością uderzy nie tylko w przeciętnego Kowalskiego, ale przede wszystkim w firmy, są nieuchronne podwyżki cen paliw. Powody do zmartwień będą mieli posiadacze czterech kółek wprawianych w ruch olejem napędowym oraz gazem. Z pozoru to kilka groszy na litrze więcej, a jednak w skali miesiąca i wyjeżdżonych kilometrów może zrobić ogromną różnicę. Inaczej sytuacja ma się z benzyną, której cena utrzymuje się na stałym poziomie od dłuższego czasu. Prognozy mówią, że w okresie przedświątecznym zaoszczędzimy również na zakupie autogazu. Właściciel diesli strzeżcie się!

Śledź w grudniu

Dobry przedsiębiorca to po trosze finansista, organizator, alei wizjoner. Śledzenie prognoz gospodarczych jest dla właściciela firmy tym, czym czytanie ze szklanej kuli dla wróżbity. Zajrzyj przed końcem roku i spraw, by najczarniejsze scenariusze nie miały okazji się zmaterializować.

Czytaj także